Nový rok

Výbuchy a záblesky! Poradíme, jak nejlépe ochránit psy o Silvestru

Téma:
pes

Silná úzkost, stres a útěk jsou nejčastějšími problémy, které během Silvestrovských oslav zažívají naši domácí mazlíčci. Tady je pár tipů, jak s nimi situaci co nejlépe zvládnout.

Silvestrovské oslavy jsou pro většinu psů peklo na zemi. Před výbuchy petard a zvukem ohňostrojů se většina z nich z schovává pod postelí nebo v klíně svého páníčka. A čím je pes starší, tím hůř to snáší.


Možností, jak stres u svého čtyřnohého mazlíčka zmírnit, je několik. Asi nejsnazší je odjet z města na klidnější místo, ale hlavní je být během půlnoci svému čtyřnohému parťákovi nablízku.

 


Pro vystrašené mazlíčky je na trhu takzvaná antistresová vesta, která má simulovat objetí páníčka. Většina pejskařů s ní ale zatím nemá zkušenosti a zůstávají u osvědčených metod. Stres spojený s ohňostroji a výbuchem petard se netýká jen psů, ti jsou na něj ale zdaleka nejnáchylnější.


Pokud již nestíháte vestu koupit, můžete si pomoci sami. Radu na facebook umístila Míša Králíčková. Podle jejího vyjádření funguje na její feně Valerii dokonale. Důležité je vytvořit jemný tlak, který zvíře uklidní. Na postup se můžete podívat níže.

 


Ty nejvystresovanější je možné uklidnit speciálními léky. "Pro psy, kteří vyloženě propadají panice, se dají podávat tvrdší prostředky, například Anxiolitika ve formě gelu nebo tablet," řekl veterinář Grigor Hezina.

 

Mnoho veterinářů by tak v souvislosti s utrpením, které psi na Silvestra a Nový rok zažívají, používání petard nejraději úplně zakázalo.
 

Šimon Pilek, Bára Divišová, rod TN.cz