Náročný zásah hasičů

Vyčerpávající zásah hasičů na D1, vyprostit ženu z kabiny kamionu trvalo 2 hodiny!

Srážka kamionů na D1
Zdroj: HZS Středočeského kraje
Petr Barták
Petr Barták
Aktualizováno 23:58
12.11. 2020 23:38
Téma:

Mimořádně náročný zásah mají za sebou po středečním večeru hasiči ze Středočeského kraje a z Vysočiny. V noci na čtvrtek zasahovali na dálnici D1 u srážky dvou kamionů, po které zůstali v kabině jednoho z nich zaklíněni dva lidé. Zatím co řidiče se jim podařilo vyprostit během 15 minut, jeho spolujezdkyně strávila ve slisované kabině dlouhé dvě hodiny. Záchranné práce totiž zkomplikovalo uvíznutí vyprošťovacího speciálu v koloně před nehodou a hasiči se tak museli k ženě dobývat jen s pomocí hydraulického nářadí.

Hlášení o nehodě dvou kamionů na 73. kilometru dálnice D1 dostali hasiči ve středu v půl osmé večer. Podle dostupných informací narazila do stojícího kamionu ve vysoké rychlosti souprava tahače s chladírenským návěsem pro potraviny.

 

“Operační středisko vyhlásilo poplach čtyřem jednotkám hasičů ze Středočeského kraje a z Kraje Vysočina. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice Zruč nad Sázavou a dobrovolní hasiči z Čechtic. V rámci mezikrajské spolupráce byl vyžádán výjezd profesionálních hasičů ze stanice Humpolec. Současně na místo vyjel velitel čety a speciální čtyřnápravový vyprošťovací automobil z Benešova,“ popsal nasazení sil a prostředků mluvčí HZS Středočeského kraje Jaroslav Gabriel.

 

 

Během cesty k zásahu bylo upřesněno, že v jednom z kamionů zůstali zaklíněni dva vážně zranění lidé. Jednalo se o řidiče a jeho spolujezdkyni. Ihned po příjezdu hasičů na místo začali s jejich vyprošťováním. Řidiče se podle slov mluvčího podařilo z kabiny zachránit a předat posádce zdravotnické záchranné služby do 15 minut. Jako velký problém se záhy ukázalo vyproštění jeho spolujezdkyně, která ve zdemolované kabině uvízla tak nešťastně, že k její záchraně bylo třeba speciálního vyprošťovacího automobilu.

 

“Pro její rychlejší záchranu byl nutný vyprošťovací automobil, ten však kvůli absenci záchranné uličky dočasně uvízl v koloně před nehodou. K události byl povolán také druhý vyprošťovací automobil ze stanice Pelhřimov (HZS Kraje Vysočina),“ uvedl Gabriel s tím, že hasiči byli se zraněnou ženou v kontaktu, ale nebylo možné se k ní rychle dostat. Pro maximální urychlení záchranných prací velitel zásahu rozhodl o nasazení hydraulické techniky, a to ze dvou směrů. Zatím co jedna skupina postupovala ze střechy návěsu, druhá z vnitřní části havarované soupravy.

 

Podle slov mluvčího šlo o mimořádně náročný zásah, kdy vyprošťování trvalo bezmála dvě hodiny a bylo fyzicky velmi vyčerpávající. Navíc na psychiku hasičů celou dobu působil nářek zraněné ženy. “První se k ženě dostala skupina ze střechy návěsu, kam ji také vyzvedli k nezbytnému prvotnímu ošetření lékařem. Poté byla v nosítkách opatrně spuštěna po třech sadách nastavovacích žebříků na zem a přepravena do vrtulníku, kterým byla letecky transportována do nemocnice,“ uzavřel mluvčí s tím, že dálnice byla po odklizení kamionů a likvidaci uniklé nafty zprůjezdněna až ve čtvrtek v časných ranních hodinách.

 

Související témata:
HZS Středočeského kraje