Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.5. 2018 13:29
Záplavy v Marylandu

Východ USA bičují prudké deště! Celá města jsou pod vodou

Zdroj: TV Nova

Americký stát Maryland sužují mohutné záplavy. Pod vodou se ocitlo i největší tamní město - Baltimore, kde žije přes 600 tisíc obyvatel. Záplavy, způsobené prudkými lijáky, se zatím obešly bez obětí na životech.

Ulice největšího města státu Maryland Baltimoru připomínají rozbouřený říční tok. Prudký proud rozbahněné dešťové vody s sebou strhává vše, co mu stojí v cestě. V domech, kolem kterých se valí, drží už podruhé za poslední dva roky tamní obyvatele jako rukojmí.

 

Voda, která teče ulicemi, zaplavila desítky aut. Vystoupala až do výšky prvních pater okolních domů. Podle předpovědi meteorologů má v oblasti pršet i v následujících hodinách.

 

Úřady vyhlašují stav nouze. Obyvatelům zasažených čtvrtí radí, aby se pohybovali ve vyšších patrech, aby k nim záchranáři a hasiči měli v případě potřeby co nejsnadnější přístup.

 

 

Mohutné povodně ve městě způsobila bouře doprovázená prudkými lijáky. Podobně intenzivní průtrž mračen v roce 2016 nepřežili dva lidé.

 

Letošní záplavy se ale zatím obešly bez obětí - možná i proto, že úřady včas varovaly obyvatele, aby nevycházeli ven a nepoužívali dopravní prostředky.

epa tn.cz / TV Nova