varování meteorologů

Do Česka dorazil vydatný déšť, některé hladiny řek stoupaly!

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 9.9. 2019 15:46
Téma:

Předpověď meteorologů se vyplnila. Do Česka v noci z neděle na pondělí dorazil vydatný déšť, který začal zvedat řeky. Vsetínská Bečva podle Českého hydrometeorologického ústavu měla dosáhnout až třetího stupně povodňové aktivity. Odpoledne pak klesla na první stupeň, tedy bdělost.

"Vzhledem k nasycení povodí a dalším očekávaným srážkám bude v nejbližší hodině na Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích dosažen 3. SPA (stupeň povodňové aktivity - pozn. red.)," informoval ČHMÚ na svém webu. Extrémní nebezpečí před povodněmi platilo pro Zlínský kraj do pondělní desáté hodiny dopoledne.

 

I když voda nevystoupala na třetí stupeň povodňové aktivity, dlouho se držela na druhém, což znamená pohotovost. Pomalu stoupala také Bystřička. Po třetí hodině odpoledne obě naštěstí klesly na první stupeň. 

 

Voda může podle meteorologů zaplavovat domovy, komunikace a způsobit škody na majetku. Lidé by se měli vyvarovat plavání, jízdě na lodi v korytě toku a jízdy autem přes povodňovou vodu. Měli by se vyhnout také kontaktu s touto vodou a jejími usazeninami, jelikož mohou být kontaminovány. V podmáčených oblastech také hrozí pády stromů.

 

Srážková mapa pro pondělí

 

 

Nízký stupeň nebezpečí před vydatným deštěm platil pro Olomoucký kraj, Zlínský kraj (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín), Moravskoslezský kraj do pondělní druhé hodiny odpoledne. 

 

 

Ustávání srážek začne v pondělí večer od jihozápadu. Nejvyšší denní teploty 14 až 18 °C. I v úterý nás čeká spíše deštivé počasí. Ráno se také mohou objevit ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C, přes den pak vystoupají na 20 °C. 

 

Ve středu bude zpočátku polojasno, během dne začne přibývat oblačnost a ojediněle se může objevit i déšť. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 18 až 22 °C, v noci mohou klesnout na 8 °C. Ve čtvrtek nás čeká po ránu oblačno, od západu se pak začne postupně obloha vyjasňovat. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C, přes den pak až 24 °C. 

 

Přeháňky do Česka dorazí také v pátek. Teploty však budou stále příjemné, a to kolem 24 °C. Od soboty do pondělí nás pak čeká zpočátku oblačná až zatažená obloha, místy přeháňky. Postupně bude polojasno a srážky jen ojediněle. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C, poté 8 až 4 °C. Přes den bude spíše 14 až 19 °C. 


Předpověď počasí:

TN.cz