Jasný apel

Vydejte se spravedlnosti, vyzval papež kněží zneužívající děti

Papež František, Urbi et orbi
Zdroj: ČTK
Ilustrační snímek
Téma:

Papež František vyzval kněží, kteří zneužili nezletilé děti, aby se vydali světské spravedlnosti a připravili se na "boží soud". Jde o nejdůraznější slova, které hlava římsakokatolické církve uvedla od doby, kdy vypukl skandál se zneužíváním dětí kněžími.

Ve svém každoročním projevu ve Vatikánu zároveň papež František poděkoval médiím, že na případy sexuálního zneužívání upozornila a dodala obětem zneužívání odvahu, aby promluvily.

 

"Osobně chci z celého srdce poděkovat těm mediálním profesionálům, kteří byli přímí a objektivní a zasadili se o odmaskování těchto predátorů a kteří zároveň dali prostor obětem, aby byly jejich hlasy slyšet," cituje z projevu papeže CNN.

 

Zároveň dodal, že církev prý nechce, aby lidé mlčeli, skrývání pravdy totiž považuje za ještě větší skandál.

 

"A těm, kteří zneužívají nezletilé děti, říkám tohle: Prozřete a vydejte se světské spravedlnosti. A připravte se na boží soud," udeřil tvrdě papež František.

 

 

Projev hlavy římskokatolické církve přišel poté, co ze všech stran slyšel výzvy, aby se jasně postavil k problému kněží zneužívajících své "ovečky".

 

Například v květnu celá biskupská konference v Chile nabídla po provalení sexuálních skandálů v zemi svou rezignaci. František na únor svolal do Vatikánu biskupy z celého světa, aby s nimi o sexuálním zneužívání promluvil.

pez TN.cz