útok hackerů

Vyděračské e-maily cílí na Čechy! Vyhrožují natočením v citlivé situaci

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 12:47
5.1. 2021 6:53
Téma:

Další vlna podvodných a vyděračských e-mailů cílí na české uživatele internetu. Adresáty se snaží přesvědčit, že má útočník přístup k jejich webkameře a natočil je. Čechy před touto skutečností varuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

"E-maily jsou ve všech případech odeslány z podvržené adresy, že na první pohled vypadá, že adresát je shodný s odesílatelem. Předměty e-mailů typicky obsahují adresu příjemce a jsou nazvané oznámení, poslední varování, poslední upozornění a podobně,“ informoval úřad na svých webových stránkách.


Zprávy jsou navíc napsány relativně kvalitní češtinou a požadují platbu v bitcoinech nebo eurech do 24, nebo případně do 48 hodin.

 


Podle NÚKIB se ve všech evidovaných případech jedná o podvody, kdy útočník nezískal žádný přístup k účtu dotyčného člověka, ani nemá nic natočené. "Jedná se pouze o snahu vyděsit příjemce a přinutit ho k platbě,“ doplňují odborníci.


V žádném případě by však lidé na e-mail neměli reagovat a neposílat na uvedenou bitcoin adresu peníze. Podobným případem se Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost zabývat loni v dubnu. Jak vyděračský e-mail vypadá, se můžete podívat zde.

 

Podvodné e-maily zaplavily Česko. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz