kybernetický útok

Vyděračský virus útočí všude! Napadl i černobylskou elektrárnu

Téma:

Světem se šíří další vlna vyděračského viru, napadené počítače se objevují na celém světě. Zákeřný ransomware nachází cíle téměř všude, útočil na vládní organizace i soukromé společnosti, na Ukrajině se dokonce nevyhnul ani elektrárně v Černobylu. Vzrůstají obavy, že vládní organizace i nadnárodní společnosti selhávají při zabezpečování svých kritických systémů. Výkupné navíc nemá cenu platit, protože adresa, kterou vyděrači používali pro komunikaci, je již nefunkční.

I přes to, že se svět velice rychle vzpamatoval z květnového útoku ransomwaru WannaCry, znovu ho sevřela další vlna kybernetického útoku, která ukazuje na to, jak málo se lidé věnují internetové bezpečnosti.

 

Problémy s vyděračským virem začala v úterý hlásit Ukrajina, počítače nemohli spustit zaměstnanci celé řady soukromých i státních institucí, problémům se nevyhnuly ani banky a letiště. Podle portálu BBC napadl virus také počítače, které monitorují situaci v Černobylu, míra radiace se tak musí měřit ručně.

 

Virus se ale rozšířil i do dalších zemí a to včetně České republiky, která je podle podle portálu Cyberwar v počtu napadených počítačů na devátém místě. Vzhledem k tomu, že by měla nová verze ransomwaru Petya využívat stejnou slabinu, jakou využíval WannaCry, bude zasažených počítačů méně, protože se ji podařilo vyřešit již v dřívějších aktualizacích operačního systému.

 

„Nový ransomware připomíná známý škodlivý kód Petya. Když se mu podaří infiltrovat do MBR (Master boot record), hlavního spouštěcího záznamu počítače, zašifruje celý disk. V opačném případě šifruje jednotlivé soubory, stejně jako ransomware Mischa,“ říká Robert Lipovský, analytik společnosti ESET na portálu Dvojklik.

 

I přes to, že nejhůře zasáhl virus Ukrajinu, šíří se po celém světě, podle BBC přibylo případů z Ruska, Francie, Španělska, Dánska, Nizozemí, Polska i Německa, Koreji a USA.

 

 

Útočníci pro odblokování používali e-mailovou adresu německého poskytovatele Posteo, tu ale poskytovatel okamžitě zablokoval, nemá tedy cenu platit výkupné za svá data, protože není možná komunikace s útočníky.
 

klma TN.cz