Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.6. 2018 14:31
Měsíční předpověď

Vydrží teplo a sucho? Odborníci řekli, jaký bude začátek prázdnin

Letní teploty
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Teplé počasí v Česku vydrží i v následujících čtyřech týdnech. Nebude už ale tak extrémní, jako dosud. Teploty se budou pohybovat kolem 26 stupňů, příliš srážek meteorologové nečekají.

Suchu ještě není konec. Na příští čtyři týdny odborníci předpovídají spíše podprůměrné množství srážek, očekávat můžeme maximálně přeháňky a bouřky. Trvalejší nebo jemnější déšť ale Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve výhledu neuvádí.

 

Z hlediska teplot bude následující období znovu nadprůměrné. "Teplotní odchylky od dlouhodobého průměru nebudou už tak velké, jako byly v uplynulých třech týdnech, kdy je bylo možno označit za extrémní," informuje ČHMÚ na svém webu.

 

Nejtepleji by mělo být na přelomu června a července, kdy se teploty budou pohybovat kolem 26 stupňů, mohou ale překročit i tropickou třicítku. První dva týdny budou naopak chladnější, než jsme doposud zvyklí - teploty klesnou na 22 až 24 stupňů.

 

 

Začátek července bude podobně teplý jako konec června, teploty se mohou vyšplhat až na 30 stupňů. První týden prázdnin bude také z nadcházejícího období nejdeštivější, přestože stále hluboce podprůměrný oproti dlouhodobým údajům.

 

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám.

epa TN.cz