TESTOVÁNÍ

Vyhazov za odmítnutí testu: Je to nezákonný útlak, stěžuje si dělník

Téma:

Nejvyšší správní soud (NSS) v Brně ve čtvrtek přezkoumal opatření proti šíření koronaviru vydaná ministerstvem zdravotnictví. Umožňuje mu to nový pandemický zákon.

Ve čtvrtek v 10 hodin bylo zahájeno jednání na Nejvyšším správním soudu v Brně ohledně možného zrušení testování zaměstnanců ve firmách. Návrh k soudu podal dělník pracující v automobilce. Ten ale k soudu nedorazil, poslal za sebe svého právního zástupce. U soudu se odvolával na to, že testování je lékařským zákrokem, ke kterému je nutný dobrovolný souhlas.


Lidé ve firmách jsou prý nuceni podstupovat testy, a pokud neuposlechnou, hrozí jim výpověď. Podle stěžovatele jde o nezákonný útlak občanů. Opatření navíc pokládá za zbytečné s tím, že i když jsou v České republice jiná opatření, stejně to ke zlepšení pandemické situace nepomáhá.

 

 

Navíc se také obává zneužití pravidelných testů k odběru DNA zaměstnanců. Před budovou Nejvyššího správního soudu se ve čtvrtek sešlo několik protestujících. NSS návrh na zrušení mimořádného opatření zamítl.

 

 

Radim Bánovský, ak TN.cz