UNIVERZITA PALACKÉHO

Vyhlásili válku stresu! Vynález českých výzkumníků pomůže v práci

Muž se potí u počítače - Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 13. 6. 2020
Téma:

Pomoc v předcházení stresových situací na pracovišti slibuje nová aplikace od výzkumníků z Univerzity Palackého (UP). Prostřednictvím vyhodnocení změn srdečního tepu určí, jak moc je člověk vytížený.

Nová aplikace od výzkumníků z Olomouce by mohla pomoci zmírnit zátěž pracovníků, kteří jsou v práci vystavení velkému tlaku a jsou ve stresu. A to pomocí měření proměnlivého srdečního kmitočtu (HRV), tedy výkyvů v srdečním tepu.


"Fyziologické výkyvy srdeční frekvence odrážejí aktivitu nervového systému a jsou objektivním indikátorem reakce organismu na fyzický a psychický stres, a to nezávisle na pocitech jedince," uvádí UP.

 


"Monitoring zaměstnanců se dnes jeví jako velmi perspektivní. Rozhodli jsme se jím zabývat s cílem předcházet nebezpečí vzniku syndromu vyhoření, zranění, případně chyb z důvodu nepozornosti nebo vyčerpání, a to i na základě reálných požadavků z průmyslu,“ uvedl Petr Suchomel z Vědeckotechnického parku UP.

Anketa

Máte stresující zaměstnání?

Hlasovalo 97 lidí.

Pro měření HRV se používají hrudní pásy propojené prostřednictvím Bluetooth. "Hlavní výhodou aplikace je zkrácení doby měření na tři minuty z původních 15, které potřebovala k měření starší desktopová aplikace,“ popsal Jakub Krejčí z katedry přírodních věd v kinantropologii. Člověk je měřený jednu minutu vestoje a poté dvě minuty vleže. Kromě samotného měření testovaný také odpovídá na několik otázek týkajících se jeho pocitů.


Aplikace následně získaná data vyhodnotí, vypočítá takzvané TR skóre a navrhne doporučení pro pokračování tréninku či pracovní zátěže. Výsledky i doporučení se dají prohlížet v mobilní aplikaci i na webu a sdílet s trenérem nebo oprávněným pracovníkem ve firmě. Aplikaci je možné prostřednictvím drobných úprav přizpůsobit pro sledování různých variant stresu.
 

Jak čelit rodinnému stresu se podívejte v reportáži televize Nova:

TN.cz