první pomoc

Vyhněte se na dovolené nemocem. Lékař poradil jednoduchý trik!

Tisíce Čechů každý rok zamíří za exotikou. Naše tělo si ale někdy není schopno poradit s místní stravou. Po návratu do Česka pak místo vstřebávání zážitků plní čekárny u lékařů. Existuje přitom jednoduchá první pomoc.

Mezi nejčastější problémy, se kterými se lidé po návratu z dovolených na lékaře obracejí, patří průjmová onemocnění, trávicí obtíže, případně horečnaté stavy. Co se exotických chorob týče, vozí si Češi podle Milana Trojánka z Nemocnice na Bulovce často horečku dengue, virus zika či virus čikungunja.

 

"Pro nás je stále nejnebezpečnější subsaharská Afrika. Nejčastěji si přivezete zažívací potíže. Snažíme se lidem vysvětlit, že by tam měli pít jen balenou vodu a jíst balené potraviny. Realita je ale taková, že pokud si chce člověk dovolenou užít, místní kuchyni stejně ochutná," vysvětlil Trojánek.

 

Nejohroženější jsou krajní věkové skupiny – malé děti a senioři. "Pokud člověk vyrazí například do Egypta nebo tropů, měl by si s sebou vzít jakýkoli rehydratační roztok a dbát na to, aby nepřestal pít. Takový univerzální lék je živočišné uhlí, které vychytá ve střevě viry a toxiny, které požijete v potravě," poradil lékař.

 

 

Trojánek také doporučil, jaké věci by neměly ve vašem zavazadle chybět. Lidé často zapomínají na to, že by si měli vzít na dovolenou léky, které dlouhodobě užívají. Pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním (astma, vysoký krevní tlak apod.), měli byste mít vždy záchrannou léčbu, pokud by došlo k nějakému záchvatu. Přibalit byste si měli i běžné léky na teplotu či bolest a neopomenout ani repelent. Nejčastěji jsou totiž tropické nemoci přenášeny právě komáry.

Související témata:
mom TN.cz