Obchodní sdělení
Toto je obchodní sdělení. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

NA LOVU ASTEROIDŮ: HVĚZDÁRNA KLEŤ

Hvězdárna
Zdroj: oficiální zdroj
Téma:

Hvězdárna Kleť leží ve výšce 1070 metrů nad mořem a je tak nejvýše položenou astronomickou observatoří v ČR. Do konce srpna zve k nahlédnutí do vesmíru.

Hora Kleť je nejvhodnějším místem pro hvězdárnu široko daleko. Najdete ji v krásné a čisté přírodě Chráněné krajinné oblasti Blanský les poblíž Českých Budějovic. Všechna okolní města jsou výškově přes půl kilometru pod Kletí a jejich světelný smog má tedy na pozorování oblohy jen minimální vliv.

Astronomové z Kleti zkoumají naše nejbližší vesmírné okolí - Sluneční soustavu - a v ní se zaměřují na malá tělesa - planetky a komety. Na svém kontě mají více než tisíc potvrzených objevů planetek. Tímto počtem patří Kleť do úzké evropské špičky a do světové pětadvacítky. Kromě tisícovky planetek zde byly objeveny i 4 komety.


Jihočeská Hvězdárna Kleť slouží jako "kosmická hlídka", tj. jedna z observatoří celosvětové sítě sledující pohyb asteroidů, které se přibližují k Zemi a mohou naši civilizaci ohrozit potenciální srážkou. Pomocí měření přesných poloh objektů na obloze zpřesňují kleťští astronomové výpočty jejich drah a přispívají tak i k výpočtům eventuálních srážek.

Ke sledování blízkozemních asteroidů se na Kleti používá nejmodernější a druhý největší český dalekohled - teleskop KLENOT o průměru hlavního zrcadla 106 centimetrů. Nachází se zde i vůbec největší čočkový dalekohled v Čechách, refraktor o průměru objektivu 30 centimetrů a ohniskové délce 4,5 metru.

„Observatoř Kleť je určena hlavně pro astronomický výzkum. Přesto se veřejnosti nestraníme a během letní turistické sezóny zveme na veřejné exkurze.“ vysvětluje Jana Tichá, ředitelka hvězdárny. „Návštěvníci se u nás podívají do velké hvězdářské kopule, jedné ze dvou na observatoři, spatří velký zrcadlový dalekohled a největší čočkový dalekohled v ČR. Tímto přístrojem ukazujeme návštěvníkům Slunce se slunečními skvrnami. Na to však potřebujeme jasnou oblohu a tedy dobré počasí. Uvnitř kopule je pak připravena výstava astronomických snímků planetek a galerie fotografií komet, takže do vesmíru nahlédnete i při nepříznivém počasí.“

Na letošní „ASTROLÉTO NA KLETI“ je pro návštěvníky připravena expozice věnovaná práci kosmické hlídky a tematice střetů Země s tělesy z vesmíru. Jak ale předpovídat, kdy do nás něco narazí? Výstava nás nechá nahlédnout do zákulisí „kosmické hlídky“ i práce zdejších astronomů a ukáže, jak to vypadá, když se do Země něco skutečně trefí.

„Systematicky se výzkumu blízkozemních objektů věnujeme od roku 1994 jako jedna z prvních observatoří na světě. Kosmická hlídka na Kleti se podílí i na Bílé knize OSN ohledně případných srážek a ochrany života na naší planetě,“ říká Miloš Tichý, astronom a vedoucí Observatoře Kleť, objevitel komety 196P/Tichý.

Observatoř Kleť má otevřeno denně až do konce srpna. Jednotlivé prohlídky začínají vždy v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin. Podrobnosti najdete na webových stránkách Observatoře Kleť.

Nejlepší přístup na vrchol Kleti je pěšky či na kole po značených turistických a cyklo-turistických cestách od Českého Krumlova, Zlaté Koruny, Červeného Dvora či Holubova, případně sedačkovou lanovkou z Krasetína.
 

Komerční článek