Komunální volby

Vyhrocené volby v Mostě: Policie řeší předvolební leták s "havětí"

Zdroj: TV Nova

Obrovský skandál provází předvolební boj v Mostě. Někteří tamní politici označili slogany svých soupeřů za rasistické. Jeden z takových propagačních materiálů, který se objevil na sociálních sítích, už prošetřuje dokonce i mostecká policie.

"Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!" hlásí leták hnutí Otevřená radnice Most. Některé politiky heslo zvedlo ze židlí. Tvrdí, že jde o jasný rasismus.

 

"Je to velmi populistické, zavádějící a je to vlastně rasistické označení skupiny obyvatel," řekl předseda krajské organizace Strany zelených Petr Globočník.

 

Zástupci hnutí ale říkají, že o žádný rasismus nejde. Je prý jen nešťastná náhoda spojení dvou textů. Havětí podle autorů nejsou míněni příslušníci žádné národnostní menšiny, ale opravdový hmyz, přesněji parazité jako štěnice nebo šváby.

 

"Nechceme ve městě, v bytových domech, ve školách, ve zdravotnictví, v tramvajích, autobusech, nikde, štěnice, které trápí naše obyvatelstvo," vysvětluje Kamil Novotný z hnutí Otevřená radnice Most.

 

 

Předvolební leták se objevil jen na sociálních sítích. I když do čtvrtečního odpoledne nikdo nepodal žádné trestní oznámení, slogany na letáku se už zabývá policie.

 

"Kriminalisté prověřují, zda ve znění plakátu a komentáři nejde o protiprávní jednání," potvrdila policejní mluvčí Ludmila Světláková.

 

Ostrým vyjádřením se nevyhýbají ani další mostecké politické strany. Například v centru města sdružení Mostečané Mostu na svých poutačích navrhují vybudovaní "vesnice pro lůzu".

vbo, Jitka Fárová TN.cz