Teplotní extrémy

Počasí blázní: Červen byl nejteplejší za 244 let, dnes v noci ale mrzlo!

Téma:

Po několika horkých dnech, které přepisovaly teplotní rekordy, dorazilo ochlazení. A to bylo někde velmi výrazné - minimálně na dvou místech v noci z úterý na středu mrzlo. Meteorologové zároveň oznámili, že letošní červen byl nejteplejší od roku 1775.

Podle dat ze stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ve středu nad ránem mrzlo například na Jizerce v Kořenově na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, kde byly kolem páté hodiny ráno asi dva stupně pod nulou.

 

Pořádná "kosa" byla těsně před šestou hodinou ráno i na Rokytské slati na Šumavě, kde stanice naměřila asi stupeň a půl pod nulou. I na Horské Kvildě se rtuť teploměru ve středu ráno nebezpečně přiblížila nule, nakonec ale zůstala nad ní.

 

Meteorologové přitom v úterý večer informovali, že právě skončený červen byl v pražském Klementinu nejteplejší v historii měření - to znamená od roku 1775.

 

 

"Průměrná měsíční teplota byla 24,5 °C, což znamená, že odchylka od normálu 1981-2010 byla +5,7 °C a a odchylka od dlouhodobého průměru 1775 až 2014 byla +6,4 °C," uvedli meteorologové.

 

Letošní červen nebyl přitom nejteplejší od roku 1775 o nějaké "drobné", ale o celé dva stupně! "V rámci celého roku šlo o třetí nejteplejší měsíc od začátku měření, teplejší byl jen srpen 1807 a červenec 2006," doplnili meteorologové.

 

Předpověď počasí:

Související témata:
pez TN.cz