TVRDÉ ROZHODNUTÍ

Vylidněné ulice, silnice bez aut. Lockdown drtí Izrael už třetí týden

Téma:

Takzvaný lockdown, který hrozí i České republice, už přes tři týdny trvá v Izraeli. Celostátní karanténu vyhlásila izraelská vláda 18. září a až teď začíná pomalu zabírat. Současná opatření, která v podstatě zastavila ekonomický chod země, tak mohou podle izraelského ministerstva zdravotnictví zůstat v platnosti nejméně do poloviny října.

Téměř prázdné ulice a pláže, silnice bez aut, zavřené restaurace, hotely i většina obchodů. Policejní kontroly na každém kroku. Tak vypadá celostátní karanténa v Izraeli.


Lockdown tam trvá už třetí týden. Tamní vláda ho vyhlásila poté, co počet nových případů v devítimilionové zemi přesáhl za den 6000.


"Situace je velmi vážná, proto i rozhodnutí vlády jsou tvrdá," pronesl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Lidé můžou pouze do práce a k lékaři, jinak se nesmějí vzdalovat dál než 500 metrů od bydliště. Venku se může shlukovat maximálně 20 lidí.

 


Drastické omezení života se podepsalo téměř ve všech sférách. V naprostém úpadku je i tamní turismus. Majitelé restaurací, hoteliéři a další podnikatelé jsou zoufalí. Nikdo jim totiž zatím neslíbil žádnou pomoc. "Lidé musejí živit své rodiny, děti. Kdo jim pomůže? Jak dlouho ještě máme vydržet?" ptal se starosta města Ejlat Jicchak Halevi.

 


Původně třítýdenní celostátní uzávěru země chce ale vláda ještě prodloužit. Počet pozitivně testovaných totiž v posledních dnech začal konečně klesat, z průměrných 5000 denně na asi 3500 případů.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
Martina Nášelová, rod TN.cz