PODPORA PRO OSVČ

Výplata ošetřovného vázne. Žena žádala v dubnu, zatím nic nedostala

Peníze za ošetřovné
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
22.5. 2020 14:27
Téma:

Ošetřovné mělo pomoci OSVČ v nouzi, na některé se ale stále nedostaly peníze ani za březen. Podobnou zkušenost má paní Martina z Prahy, která podniká v marketingu. Ministerstvo podle svých slov vyřídilo 73 tisíc z 81 tisíc žádostí.

Od března je paní Martina doma spolu se svými dvěma dětmi, které chodí na základní školu. O ošetřovné za březen si požádala hned prvního dubna, 25. dubna její žádost ministerstvo průmyslu a obchodu uznalo.


Do teď ale neviděla ani korunu. A to i přesto, že minulý týden dostala od úředníků zprávu, že by ošetřovné mělo přijít v nejbližší době.


“Kde je tedy ta pomoc? Ošetřovné za červen dostaneme v prosinci? Bohužel vím, že v tom nejsem sama, ale většina OSVČ za březen ještě ošetřovné neobdržela. Z mého pohledu by s tím ministerstvo průmyslu a obchodu mělo něco dělat, protože takto to vede akorát k dalšímu zadlužování rodin a samoživitelek,“ zlobí se paní Martina.

Anketa

Žádali jste si ošetřovné, ať už pro podnikatele či pro zaměstnance?

Hlasovalo 467 lidí.

Podle ministerstva přišlo asi 81 tisíc žádostí o ošetřovné pro OSVČ, z toho už úředníci 73 tisíc zhodnotili. “Naprostá většina, to znamená 90 procent, byla vyhodnocena kladně, což znamená, že 65 tisíc OSVČ už dostalo či dostane ošetřovné,“ uvedla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.


Naopak asi 8000 žádostí bylo zamítnuto, protože prý nesplnily stanovené podmínky nebo žadatel poslal žádost několikrát. “Zbývajících 8000 žádostí muselo ministerstvo průmyslu a obchodu vrátit k doplnění či opravě,“ doplnila Štěpánková.


Pokud si nevíte s ošetřovným pro OSVČ rady, ministerstvo pro tyto účely zřídilo speciální linku 1212, kde zvolíte třetí možnost.
 

Poslanci schválili ošetřovné ve výši 80 procent, odklad nájemného nestihli. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz