A bude hůř

Výpovědi rozdávají firmy po celém Česku. Úřady práce mají napilno

Úřad práce
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Michaela Trochová
Michaela Trochová
3.4. 2020 16:41
Téma:

Vyhlášení nouzového stavy a četná omezení pomáhají držet v normě šíření nákazy nového koronaviru, bohužel ale negativně dopadají na řadu firem v Česku. I když i pro ně vláda hledá způsoby, jak jim ulevit, některé společnosti již musely rozhodnout o rozsáhlém propouštění.

Jen mála firem se současná omezení nedotkla vůbec. Většině zkomplikovala práci, pro některé jsou doslova likvidační. Již v březnu tak na úřady práce mířili první nezaměstnaní, které o práci připravila současná koronavirová krize.

 

„V současné době eviduje Úřad práce ČR v rámci celé republiky zvýšený zájem zaměstnanců i OSVČ o informace k možné evidenci,“ potvrdila Kateřina Beránková, tisková mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce ČR (ÚP ČR).

 

Na úřadech se tvoří fronty, doporučuje se ale komunikovat elektronicky. Podívejte se na reportáž:

 

 

O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání žádají v současné době především lidé, kteří pracují v pohostinství, ve službách a v cestovním ruchu. „Právě tyto oblasti postihla přijatá epidemiologická opatření v největší míře a zaměstnavatelé dočasně uzavřeli své provozy. Obdobná situace nastává v oblasti automobilového průmyslu a u subdodavatelů firem působících v této oblasti. Hlásí se i ti, kteří pracovali ve výše uvedených oborech v zahraničí, např. v Rakousku, Itálii nebo třeba SRN,“ dodává Beránková, z jakých oborů se rekrutuje nejvíce žadatelů.

 

Pokud jde o OSVČ, je mezi nimi také řada těch, kteří kvůli omezením dočasně přerušují svou činnost, jedná se např. o drobné podnikatele a řemeslníky. I pro ně vláda vymyslela úlevy a finanční pomoc, bohužel je ale podle živnostníků spíše neefektivní a kvůli nedomyšleným podmínkám na ni většina z nich nedosáhne.

 

 

Odbory již registrují firmy, které zvažují hromadné propouštění. Na úřad práce musejí v takovém případě svůj plán nahlásit s třicetidenním předstihem před tím, než začnou výpovědi podávat. „ÚP ČR z důvodu povinnosti mlčenlivosti nesděluje zaměstnavatele, kteří nahlásili záměr hromadného propouštění,“ vysvětlila Beránková, proč nemůže uvést počet takových firem ani jejich jména. Zároveň připomíná, že jde vždy o záměr propuštět, k propuštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců a někdy k němu nakonec nemusí dojít vůbec.

 

Některé společnosti napříč Českem ale již samy zveřejnily informaci o tom, že musí omezit nebo ukončit svou činnost a zaměstnancům rozdat výpovědi. Vedle oblasti gastronomie a hotelnictví jde například o oblast lázeňství. Svůj provoz přerušily například Léčebné lázně Bohdaneč, o práci tak přijde 80 lidí z celkového počtu 330 zaměstnanců. Zavírají také sklárny, které nedokážou skloubit provoz s povinností nosit na pracovišti ochrannou roušku, zavřené hranice jim také komplikují export zboží. Sklárna v Harrachově propouští zatím deset procent zaměstnanců, další sklárny prozatím omezují výrobu a nechávají zaměstnance se sníženým platem doma.

 

Asi 350 zaměstnanců propustí také ostravská firma vyrábějící ocel Vítkovice Heavy Machinery, která se potýkala s finančními problémy již delší dobu, březnová opatření pro ni tak byla pomyslnou poslední kapkou a byla nucena vyhlásit insolvenci.

 

 

Obecně se dá podle Beránkové říci, že nárůsty nových uchazečů nejsou nijak výrazné. Některé firmy sice propouštějí, „na druhé straně jsou obory, ve kterých roste o zaměstnance zájem, a to i s ohledem na příchod jarního počasí. Ať už jde o prodavače, pracovníky v lesnictví, zemědělství, v e-shopech apod. Samozřejmě situace se neustále vyvíjí v návaznosti na platná vládní opatření,“ dodává mluvčí Úřadu práce. Existují také služby, které pomáhají firmám s „výměnou zaměstnanců“ – ty, které pro své pracovníky momentálně nemají využití, je mohou dočasně „zapůjčit“ jiným firmám. Zákon to umožňuje, podobnou službu zaštítila i Hospodářská komora.


„Míra nezaměstnanosti v ČR vykáže za měsíc březen dle našeho předpokladu úroveň 3,8 procenta. Jedná se o nejvyšší míru nezaměstnanosti od ledna 2018, kdy však ovšem vrcholila zimní sezóna, takže míra nezaměstnanosti byla právě z důvodu běžné sezónnosti vyšší než ve zbytku roku. Během dubna lze čekat opravdový náraz koronavirové krize, takže tuzemský trh práce se otřese jako už dlouho ne,“ předpokládá Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

 

Míra nezaměstnanosti stoupne podle ekonomů během tohoto měsíce k úrovni šesti až sedmi procent, v dalších měsících roku se pak přiblíží k desetiprocentní hranici, v horším případě ji překoná. „Míra nezaměstnanosti tak bude vyšší než v nejhorší etapě světové finanční krize z doby před deseti lety,“ připomíná Kovanda. Záleží ovšem také na tom, jak razantní budou vládní opatření na podporu ekonomiky, jako jsou výhodné půjčky či kurzarbeit, a samozřejmě na tom, jak dlouho nakonec potrvá nouzový stav a další omezující opatření pro boj s koronavirem, a to jak v ČR, tak v zahraničí, zejména v zemích našich významných přímých a nepřímých obchodních partnerů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz