čhmú varuje

V Česku udeřily silné bouřky s kroupami. Přes 160 zásahů hasičů!

Téma:

Silné bouřky potrápily ve čtvrtek východ Česka - zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Místy dokonce padaly i kroupy veliké až pět centimetrů. Jen v Olomouckém kraji hasiči vyjížděli k více než stovce případů, v souvislosti s bouřkami vyjížděli také jihomoravští, zlínští a moravskoslezští hasiči. V platnosti zůstává výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před vysokými teplotami.

V předchozích dnech bouřilo především na západní polovině Česka, ve čtvrtek se však bouře přesunuly na Moravu a do Slezska. První bouřky se objevily už po druhé hodině odpoledne například na Jesenicku.

 

Později udeřily zejména v Olomouckém kraji, který zasáhlo i krupobití. Dorazily i do okresu Vyškov v Jihomoravském kraji. "Podél studené fronty v Olomouckém kraji a v okrese Vyškov se vyskytují velmi silné bouřky, které postupují k severu až severovýchodu a jsou ojediněle doprovázeny kroupami, podle hlášení o průměru až čtyři centimetry, a lokálně s naměřenými srážkovými úhrny až 40 mm," uvedl ČHMÚ ve výstraze.

 

"Nejsilnější bouřky jsou v okresech Vyškov, Prostějov a Přerov a postupují k severovýchodu. Předpokládáme, že jejich výskyt potrvá minimálně v nejbližších dvou hodinách," napsal ČHMÚ dvacet minut před 20. hodinou.

 

 Radarový snímek bouřek v 15:30

 

"Silné bouřky aktuálně přecházejí přes Olomoucký kraj, nejvíce zlobí na Šumpersku. Zasahujeme na osmi místech, ve dvou případech došlo ke krátkodobému rozlití několika menších potoků, voda rychle naštěstí opadá. Třikrát čerpání, jeden spadlý strom," napsali olomoučtí hasiči na twitteru.

 

K 19. hodině hlásili už dvacet výjezdů. "Převážně zatopené sklepy a čerpání," informovali. Meteorologická stanice v Šumperku naměřila za poslední dvě hodiny 39,5 mm srážek, uvedl ČHMÚ. Obyvatele Brníčka u Šumperka dokonce potrápily bleskové povodně.

 

Ve 21 hodin počet jejich výjezdů stoupl na více než sto. "Více jak sto událostí v Olomouckém kraji od 18. hodiny! Čerpání, kroupy, rozvodněné menší toky v obcích. Nejvíce událostí Šumpersko a nyní také Prostějovsko," informovali na facebooku. U Prostějova byly zaznamenány kroupy veliké přes pět centimetrů. V obci Lesnice dokonce museli evakuovat obyvatele jednoho rodinného domu, protože bouřka uvolnila svah.

 

Hasiči k 21. hodině vyjížděli v souvislosti s bouřkami také v Jihomoravském kraji (26 výjezdů), Zlínském kraji (23 výjezdů) a Moravskoslezském kraji (16 výjezdů). Celkem tak hasiči vyjížděli k více než 160 událostem.

 

"Ve většině připadů jsou hasiči vyžadováni na místa se zatopenými sklepy nebo na uvolňováni komunikací," shrnul Hasičský záchranný sbor ČR na sociálních sítích.

 

Později večer se objevila bouřka i na západě Čech. "V okresech Karlovy Vary a Ostrov se vyskytuje velmi silná bouřka s krupobitím (průměr krup kolem dvou centimetrů) a přívalovými srážkami s úhrny 40 mm za 30 minut. Bouřkové pásmo bude postupovat k severovýchodu do okresů Kadaň, Podbořany a Chomutov," varoval krátce po 22. hodině ČHMÚ.

 

Výstraha před bouřkami byla platná od 14:00 v Jihočeském, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Varování skončilo o půlnoci v noci na pátek.

 

Objevily se ve vašem okolí bouřky? Své záběry a fotografie můžete posílat na email zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na facebooku.

 

Kvůli přechodu frontálního rozhraní byly také na území České republiky rozdíly v teplotě. V Čechách byl o něco chladnější vzduch než na východě a teploty se zde celý čtvrtek držely převážně pod třicet stupňů. Na Moravě a ve Slezsku bylo tepleji, v důsledku horka proto vznikaly bouřky. Teploty místy dosahovaly až 33 stupňů. Na Moravě a ve Slezsku je až do pátku do 20:00 v platnosti výstraha před vysokými teplotami.

 

Pátek by měl být oproti čtvrtku jasnější, přeháňky a bouřky by se měly objevovat jen při zvětšené oblačnosti a to zejména na západě Čech. Teploty se budou opět pohybovat kolem tropické třicítky, ČHMÚ předpovídá, že bude kolem 28 až 32 °C.

 

 

Skoro jasno až polojasno by mělo být i v sobotu, během odpoledne se začne od západu zatahovat. Zejména v Čechách se pak budou objevovat přeháňky nebo bouřky, které mohou být i velmi silné. Teploty by se měly vyšplhat k 31 až 35 °C.

 

Zatažená obloha podle ČHMÚ vydrží i přes neděli, na většině území se očekává déšť a s výjimkou severozápadu Čech by se měly objevit i bouřky. Teploty by měly vystoupat jen k 23 až 27 °C.

 

GALERIE: Bouřky na Moravě a ve Slezsku

1
/
12
Zdroj: facebook, Romana Janku
Bouřky na Moravě - 5

klma, sei TN.cz