Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.9. 2018 21:05
Riemannova hypotéza

Vyřešil jsem záhadu starou 160 let, tvrdí matematik. Shrábne balík?

Zdroj: TV Nova

160 let si nejchytřejší matematici světa lámou hlavu nad jednou z největších záhad tisíciletí - takzvanou Riemannovou hypotézou. Dnes svůj výsledek představil britsko-libanonský matematik Michael Atiyah.

Pokud se potvrdí, že je toto řešení správné, stane se z něj boháč, získá milión dolarů. Řešení hypotézy by se pak dalo využívat například v internetovém bankovnictví nebo v kódování.

 

Riemannova funkce je matematický vzorec, který platí pro čísla větší než jedna. "To je slavná Riemannova hypotéza, že všechny kořeny, které se vyskytují v tomto pásu, leží na této přímce," vysvětluje proděkan "matfyzu" Mirko Rokyta.

 

Kdyby některý matematik dokázal, že Riemann má pravdu, bude možné usoudit, jak jsou v číselné řadě rozložena prvočísla, tedy ta čísla, která jsou dělitelná jen jedničkou a sama sebou. Podle Rokyty se ale každý rok objeví desítka matematiků, která tvrdí, že záhadu rozlouskla.

 

Jenže dnes svůj důkaz přednesl Michael Atiyah. Devadesátiletý matematik je držitelem významných ocenění ve svém oboru. Jestli je jeho důkaz správný, a jestli tedy získá v přepočtu asi 22 milionů korun, rozhodnou další odborníci.

 

 

Clayův matematický institut vyhlásil v roce 2000 Problémy tisíciletí. Je to sedm problémů. Kdo je vyřeší, dostane milion dolarů. Prozatím byla vyřešena jen Poincarého domněnka týkající se těles.

 

Vyřešil ji Grigorij Perelman. Peníze odmítl a pokračoval v chudém životě v paneláku na petrohradském předměstí.

pez, Veronika Polášková TN.cz
Reklama