Lék na koronavirus

Výroba vakcíny proti Covidu-19 může ohrozit žraloky. Jsou zdrojem cenné látky

Žralok
Zdroj: Getty Images
Žralok, ilustrační foto
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 28. 9. 2020
Téma:

Výroba vakcíny proti koronaviru může potenciálně ohrozit žraločí populaci. Játra žraloků totiž obsahují skvalen, což je přírodní olej s antioxidačními účinky, který podporuje imunitní systém a používá se jako prostředek ke zvýšení účinnosti vakcín.

Kvůli snaze najít účinnou vakcínu proti nákaze Covid-19 by mohla být ohrožena značná část žraločí populace. Skvalen se totiž používá i ve zkušebních verzích.

 

Pokud by byl lék obsahující skvalen schválený a začal by se vyrábět ve velkém, podle informací portálu Mirror by bylo třeba zabít zhruba 250 tisíc žraloků, aby každý člověk dostal jednu dávku vakcíny. K úplnému očkování proti Covidu-19 jsou však vakcíny potřeba dvě.

 

"Sklizeň čehokoli z divokého zvířete nikdy nebude udržitelná, zvlášť pokud se jedná o špičkového predátora, který se nereprodukuje ve velkém počtu," prohlásila zakladatelka a výkonná ředitelka světové ochranářské skupiny Shark Allies (Spojenci žraloků) Stefanie Brendlová.

 

 

New Shark Allies campaign. Yes, squalene made from sharks is used in vaccine adjuvants, including some of the COVID19...

Zveejnil(a) Stefanie Brendl dne Ptek 11. z 2020

 

"Nesnažíme se zpomalit nebo bránit výrobě vakcíny. Jednoduše požadujeme, aby se testování skvalenu nepocházejícího ze zvířat provádělo společně se skvalenem žraloků, aby mohl být co nejdříve nahrazen," vyjádřila se Brendlová na svém facebooku.

  

Tvrdí, že při miliardách potřebných dávek ročně a po desetiletí se není možné spoléhat na zdroje z divokých zvířat. Některé žraločí druhy by tak mohly být i vyhubeny. Členové Shark Allies ve snaze zachránit žraloky před průmyslovou mašinérií vytvořili petici.

 

 

Upozorňují na existující alternativy žraločího skvalenu a také na to, že chemická struktura této látky je u žraloků i neživočišných alternativ stejná. Její účinnost by se tak při použití ve vakcíně neměla nijak lišit. Skvalen získávaný ze žraloků lze prý nahradit například látkou získanou z olivového oleje nebo semen laskavce.

 

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je aktuálně ve fázi klinického testování 40 vakcín proti koronaviru a v předklinickém dalších 142.

TN.cz