rozhodnutí soudu

Výrobce léků způsobil epidemii závislosti na opiátech! Musí zaplatit 12 miliard

Společnost Johnson & Johnson
Zdroj: Profimedia
Společnost Johnson & Johnson zaplatí tučnou pokutu
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 27.8. 2019 17:16
Téma:

Největší zdravotnická společnost na světě Johnson & Johnson musí zaplatit pokutu v přepočtu přes 12 miliard korun. Rozhodl o tom v pondělí soud v americké Oklahomě. Firma měla způsobit závislost Američanů na opioidech. Podle soudu je zodpovědná za nejhorší drogovou epidemii v historii země.

Americký stát Oklahoma slaví úspěch. Vyhrál soud proti společnosti Johnson & Johnson. Ta se už více než 120 let pohybuje ve zdravotnictví. Na trhu měla nabízet nebezpečné léky, které způsobily drogovou závislost v USA.

 

Soudce Thad Baklman ve svém rozhodnutí uvedl, že společnost napomohla k nejhorší drogové epidemii v historii Spojených států. Měla zveřejňovat nepravdivé informace o bezpečnosti a účinnosti některých léků proti bolesti. Svými klamavými tvrzeními Johnson & Johnson způsobila, že lékaři nebyli opatrní při předepisování opioidů.

 

Společnost teď musí zaplatit 572 milionů dolarů (přes 12 miliard korun) jako kompenzaci. Částka bude použitá také na pokrytí léčby po předávkování, na prevenci a na další náklady spojené s odstraňováním epidemie v Oklahomě. Stát původně požadoval pokutu ve výši 17 miliard dolarů (přes 369 miliard korun).

 

 

Podle generálního prokurátora Mika Huntera společnost přispěla k úmrtí šesti tisíců lidí v Oklahomě od roku 2000. "Dnes je velké vítězství státu Oklahoma, národa a každého, kdo ztratil milovaného kvůli předávkování opioidy," radoval se Hunter pro deník The Guardian.

 

Právnička Johnson & Johnson Sabrina Strongová však tvrdí, že rozhodnutí je chybné. Společnost prodávala léky schválené příslušnými orgány a není zde žádná spojitost s úmrtími. "Soucítíme se všemi, kteří trpí používáním návykových látek. Ale Johnson & Johnson nezpůsobil opioidovou krizi v Oklahomě ani v jiné zemi," vysvětlila Strongová.

 

Předepisování opioidů je v USA velmi časté. V roce 2012 každý dospělý člověk v zemi dostal recept na lék proti bolesti. Celkově bylo v tomto roce předepsáno 250 milionů receptů na opioidy, z toho převážná část v Oklahomě.

TN.cz