Trojice obviněných

"Snad jsme to neudělali my," volal dělník po výbuchu v Prešově otci

Zničené věci po výbuchu prešovského paneláku
Zdroj: tvnoviny.sk
Zničené věci po výbuchu v prešovském paneláku.
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 11.12. 2019 12:13
Téma:

Tři pracovníci obvinění z pátečního výbuchu prešovského paneláku zamířili do vazby. Za všeobecné ohrožení jim hrozí až deset let za mřížemi. Lidé se ale ptají, proč mají být odpovědní pouze dělníci. Vyšetřování stále pokračuje a není vyloučeno, že počet obviněných poroste.

Ján (31) v osudný den obsluhoval před panelákem v Mukačevské ulici v Prešově vrtnou soupravu. Ve chvíli, kdy explodoval plyn, ho zasypaly padající trosky. Hned poté zavolal otci, kterému oznámil, co se stalo. 

 

"Tati, stala se hrozná tragédie, vybouchl plyn. Doufám, že jsme ho neprorazili my," citoval pro televizi Markíza dělníkova slova jeho otec, který se také jmenuje Ján.

 

Výměnu starých elektrických rozvodů, ukrytých v zemi, si elektrárenská společnost objednala u dodavatelské firmy. Ta na výkopové práce najala další firmu, pro kterou pracovala trojice obviněných. Jejich úkolem bylo pomocí vrtné soupravy prostrčit kabel pod parkovištěm. 

 

Dělníci o plynovém potrubí pod parkovištěm věděli, proto se mu chtěli vyhnout. Počítali s tím, že podle normy má být v hloubce 1,2 metru. Kopat proto měli ve větší hloubce.

 

 

Venku ale najednou začal být cítit plyn, únik měli dělníci plynařům nahlásit jen pár minut před explozí. "Hlášení o poškození plynového potrubí jsme na poruchovou linku přijali patnáct minut po poledni a do šesti minut došlo k explozi," informoval mluvčí plynařské společnosti Milan Vanga.

 

Příbuzní obviněných dělníků jsou ale přesvědčeni, že při práci postupovali pouze podle plánů a pokynů stavbyvedoucího. "Přiznali to, že prorazili potrubí. K tomu, že pozdě zavolali plynaře, se vyjadřovat nebudu," reagoval obhájce obviněných Ivan Vanko.

 

 

Kde přesně se stala chyba, mohou znalci začít zjišťovat až po odklizení trosek. To bude kvůli bezpečnosti možné až po demolici horních pater věžáku. Vyšetřování je však teprve na začátku, vše se ještě může změnit. Policisté prověřují další osoby a jejich případný podíl na tragédii.

 

Výbuchem poničený panelák přijde o nejméně čtyři patra. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz