Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VIDEO časová osa

Vyšetřování požáru Grenfell Tower odhaluje děsivé detaily! VIDEO

Zdroj: Grenfell Tower Inquiry - Informace k videu ve článku

Začalo veřejné vyšetřování strašlivého požáru 24patrové bytové věže Grenfell Tower v Londýně, které odhaluje detaily toho, jak se mohl oheň rozšířit děsivou rychlostí po celém domě a jak přesně se začaly plameny šířit. Při ohromné tragédii zemřelo celkem 72 lidí, kolem 200 lidí se zranilo.

Vyšetřování si klade za cíl odhalit nejen příčinu požáru, ale také přispět k budoucí prevenci, aby se podobná neštěstí neopakovala.

 

Při strašlivém požáru bytové věže Grenfell Tower, který se rozhořel 14. června 2017 krátce před jednou hodinou v noci britského času, zemřelo 72 lidí, ohromné množství lidí se zranilo. Celý požár začal v kuchyni bytu číslo 16 ve čtvrtém patře.

 

Panují spekulace, že požár vznikl od přehřátého motoru nebo výměníku ledničky, podle jedné z pěti dnes zveřejněných zpráv neexistuje dostatek důkazů, aby se tato informace potvrdila. Oheň začal hořet velmi blízko okna. Expert zdůraznil, že díky dírám v rámování oken se plameny velmi rychle rozšířily na hořlavý obklad.

 

Podle expertů nikdo netušil, jak se bude obkladový materiál chovat v případě požáru, i přesto, že nesplňoval podmínky, byl na budovu instalován. Díky nesplněným bezpečnostním podmínkám vzniklo hned několik cest, kterými se mohl oheň dál šířit.

 

 

Další obklad, který měl zabránit izolační pěně před hořením, nebyl vůbec použit, návrh architekta ani nákresy designéra tento obklad nezmiňují.

 

Oheň se podle expertů začal šířit krátce před jednou hodinou ráno, první volání na tísňovou linku mělo přijít v 00:54, základní bezpečností předpisy v budově nařizovaly lidem, aby v první fázi, kdy se začal oheň šířit, zůstali ve na místě a nesnažili se prchat z budovy.

 

115

GALERIE: Obrovský požár věžáku v Londýně

Zdroj: Profimedia

Muž v okně hořící budovy v Londýně

Hodnocení:

 

Díky tomu, že se ale začal oheň velmi rychle šířit, začala tato strategie selhávat. Oheň se šířil skutečně ohromnou rychlostí, za sedm minut se rozšířil do sedmi pater, za dvanáct minut už hořelo v devatenácti patrech.

 

 

Velkým problémem byla již zmíněná okna a obložení, ve kterém byly často škvíry. Okna byla rekonstruována v roce 2011 a nebyla srovnána s betonovým jádrem, ale byla zarovnána s novým obkladem. Okna byla o něco menší, mezery tak byly vyplněny dalšími materiály, které se ale i při poměrně nízkých teplotách deformují.

 

 

VIDEO:

Během slyšení bylo zveřejněno video, které zachycuje začátek i šíření plamenů. Celé video začíná záznamem z tísňové linky, která přijala hovor od obyvatele bytu, ve kterém začalo hořet. Cizinec si s operátorkou zcela nerozumí. "Rychle, rychle, rychle, hoří to," zazní v telefonátu.

 

V 0.55 vyrazily k boji s plameny tři jednotky. Už při příjezdu na místo přišly první problémy, výtah, který měli mít hasiči k dispozici, nefungoval.

 

Ještě krátce po jedné lidé vtipkují, požár se zpočátku držel jen v zasaženém bytě. "Nehrajte si s ohněm, děti," říká na záběrech jeden ze svědků. Už v 01:15 bylo vidět, jak z budovy začíná odpadávat hořící izolace. Mezi 01:16 a 01:19 pak začaly plameny stoupat vzhůru.

 

V pozadí lze slyšet nářek. V 01:21 je zasaženo několik pater, oheň se velmi rychle šíří. Z budovy prchají další lidé, v 01:25 už jsou plameny ve vrchních patrech. Krátce na to dosahují střechy. V té chvíli už měli být podle expertky všichni lidé evakuováni, stále ale platilo nařízení, aby lidé zůstali na místě.

 

 

Před 01:38 opustilo budovu 144 lidí, v další hodině se ven dostalo jen 36 lidí, nařízení bylo odvoláno až v 02:47 ráno.

 

Předsedající Sir Martin Moore-Bick uvedl, že během vyšetřování, které by mohlo zabrat až rok, bude vyslechnuta celá řada hasičů. Ti se shodují na tom, že nic podobného v životě nezažili.

 

V pondělí se uskutečnila teprve část první fáze celého vyšetřování, veřejné slyšení bude pokračovat v úterý ráno.
 

klma TN.cz