Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.4. 2018 14:13
chemické zbraně

Vyšetřování údajného chemického útoku v Dúmě bylo odloženo

Střety ve Východní Ghútě neustávají
Zdroj: Profimedia

Příjezd expertů z mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) do syrské Dúmy byl odložen kvůli následkům sobotních náletů Západu. Podle agentury Reuters to dnes řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Britská delegace při OPCW krátce předtím oznámila, že město Dúmá, kde byl 7. dubna údajně spáchán chemický útok, který USA a jejich spojenci připisují Damašku, nebylo vyšetřovatelům zpřístupněno.

Britská delegace v prohlášení uvedla, že je naprosto "zásadní", aby byla Dúmá expertům z OPCW bezpodmínečně zpřístupněna. "Rusko a Sýrie musí spolupracovat," stálo v prohlášení.

 

Rjabkov vzápětí řekl, že příjezd vyšetřovatelů z OPCW byl odložen kvůli následkům víkendového náletu USA a jejich spojenců Británie a Francie.

 

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii. Nálety byly odpovědí na údajný chemický útok, který podle těchto tří zemí syrská armáda podnikla 7. dubna na město Dúmá ve východní Ghútě nedaleko Damašku a který si podle záchranářů na místě vyžádal přes 40 lidských životů.

 

Damašek a jeho spojenec Rusko obvinění z použití chemických zbraní odmítají a operaci označily za akt agrese vůči suverénnímu státu.

 

 

Spojenecké bombardování si nevyžádalo žádné oběti ani mezi civilisty ani mezi příslušníky syrských ozbrojených sil, poškodilo však některá civilní i vojenská zařízení.

 

Experti z OPCW v sobotu přijeli do Damašku. Do Dúmy měli přijet dnes. Představitelé syrské vlády oznámili, že s vyšetřovateli budou spolupracovat.

klma tn.cz / ČTK