srí lanka

Vyšetřování útoků pokračuje! Policie zadržela ředitele školy

Útok na Srí Lance
Zdroj: Profimedia
Na Srí Lance policie zadržela další podezřelé z útoků
Téma:

Srílanská policie stále vyšetřuje dubnové teroristické útoky, při kterých zemřelo 260 lidí. Ve čtvrtek zadržela učitele a ředitele školy, kteří jsou podezřelí z napojení na skupinu Tauhíd džamáate (NTJ), která útoky provedla. O jejich osudu rozhodne soud.

Velikonoční teroristické útoky na Srí Lance otřásly celým světem. Během nich přišlo o život až 260 lidí, a to nejen místní, ale také turisté, kteří se nacházeli v hotelech a kostelích, kde se útoky odehrály.

 

Přihlásila se k nim teroristická organizace Islámský stát a provést je měla skupina NTJ vedená Zahránem Hašímem, který při útoků také zemřel včetně dalších sebevražedných atentátníků.

 

Srílanská policie stále provádí vyšetřování, na základě kterého ve čtvrtek obvinila šestapadesátiletého ředitele a sedmačtyřicetiletého učitele školy v Ataweerawewě, informoval web NDTV.

 

Oba jsou podezřelí z napojení na NTJ a měli úzce spolupracovat s Hašímem. Policie muže identifikovala jako Noora Mohameda Addu Uia a Ajibula Jabara. Oba se pak měli dostavit v pátek k soudu, který rozhodoval o jejich osudu. Zatím není jasné, jak verdikt dopadl.

 

 

V zemi také stále dochází k násilí, kdy lidé útočí na muslimské části obyvatelstva. Nepokoje jsou organizované buddhistickou pravicovou skupinou. Buddhisté ničí obchody, mešity i domy. Jeden z muslimských obchodníků byl dokonce pobodán. Policie už zadržela 60 lidí včetně vůdce buddhistické skupiny. V zemi byl také zaveden zákaz vycházení.

 

Ale není to jediný zákaz, který Srí Lanka v souvislosti s teroristickými útoky zavedla. Lidé nesmějí nosit roušky, ani si jinými způsoby zakrývat obličej. Do tohoto zákazu by měly patřit také búrky nebo nikáby, které nosí muslimské ženy.

 

Podívejte se na reportáž o teroristických útocích na Srí Lance:

 

reg TN.cz