požár katedrály

Proč začala hořet Notre-Dame? Vyšetřovatelé mají první stopu!

Téma:

Vyšetřování požáru pařížské katedrály Notre-Dame je v plném proudu, zatím se však jako nejpravděpodobnější možnost jeví, že jednu z nejslavnějších francouzských památek zapálil zkrat. Přesnou příčinu by mohly v následujících dnech odhalit záběry z kamery, která byla namontována na jedné z věží.

Vyšetřovatelé požáru pařížské katedrály Notre-Dame se prozatím přiklánějí k teorii, že požár způsobila závada na elektrickém vedení.

 

Dělníci provádějící restaurátorské práce na centrální věžičce používali podle webu France Info osvětlení a výtah, které byly napájeny elektřinou. Od střechy katedrály byly údajně vzdáleny jen několik málo metrů. Zaměstnanci ale měli dodržovat přísná bezpečnostní opatření.

 

Plamenů si lidé všimli v pondělí kolem 18:50 SELČ, což mělo být hodinu poté, co katedrálu opustil poslední dělník. Alarm se už však měl rozeznít zhruba v 18:20, vyšetřovatelé se nyní snaží přijít na to, proč byl oheň zaznamenán až o téměř půl hodiny později.

 

 

Najít materiální důkazy není pro vyšetřovatele vůbec snadné. Požár je totiž nejspíš zničil úplně všechny. Vyšetřování může trvat i několik měsíců. Podle prvních svědectví se požár šířil opravdu rychle. Naštěstí však nebyl nikdo zraněn.

mj TN.cz