Dekorace ve velkém

Výslužka pro koledníky může vyjít draho. Spočítali jsme to

Téma:

K Velikonocům neodmyslitelně patří i koledníci. A i kvůli nim si budou muset připlatit hlavně hospodyňky. Přinejmenším by si měly připravit vajíčka, ale ta obyčejná už děti moc nelákají, preferují spíše sladká. Kolega Petr Brzek se proto vydal na nákupy a zjišťoval, na kolik nás takový velikonoční balíček letos vyjde.

 

Velmi podobně budou za týden vypadat svačiny téměř každého školáka. S třemi stovkami snědených vajec na osobu a rok patříme v Evropě ke špičce a k takovému rekordu výrazně Velikonoce pomáhají.

 

Jenže některým koledníkům už to leze krkem a chtějí změnu - místo skořápky, bílku a žloutku raději čokoládu. Dost často pak proto slepičí vejce končí v příkopech a tak hospodyně spíš utrácejí za pamlsky.

 

Vyrazili jsme na nákup, abychom složili velikonoční balíček. Je v něm čokoládové vejce, zajíc, sladký perník a bonbóny. Kdo nestíhá barvit, za osm korun sežene barevné vejce natvrdo. Útrata za jednoho koledníka nás vyšla na 150 korun.

 

Velké útraty čekají každoročně Štětkářovi z Mladcové u Zlína. Za maminkou a třemi dcerami se sjíždějí desítky koledníků. Ale jednou za rok se to prý dá vydržet. Jen za vejce dá rodina dvě stovky a pak ještě cirka stokorunu za barvy.


 

Naopak Janečkovi z Pardubicka by si mohli otevřít po Velikonocích cukrárnu. Táta a jeho dva synové přinesou od babiček, tet a sousedů až pět košíků dobrot.

 

Pokud přijde koledníků víc, občerstvení vyjde na další tisíce korun. Někdo spíš sáhne po chlebíčku, jiný po sladkém a zejména ti starší po alkoholu. Jeden takový koledník loni olomouckým strážníkům nadýchal čtyři promile a na Vysočině další opilec spadl do schodišťové šachty a letěl tři patra.

pez, Dominika Janochová TN.cz