Prý si nic nepamatuje

Vysoce postavený kardinál rezignoval. Obtěžoval chlapce!

Kardinál McCarick
Zdroj: Profimedia

Papež František přijal v pátek rezignaci amerického kardinála McCarricka. Ten měl před 50 lety sexuálně obtěžovat mladého chlapce, k výpovědi se už ale přidali i další muži. Kardinál si podle svých slov na nic nepamatuje, vyšetřování ale dokázalo, že minimálně jeden z případů je pravdivý.

Vůbec poprvé se stalo, aby církev vykázala některého člena ze svých řad ještě před tím, než proběhne soud, uvedla agentura AP.

 

V prohlášení Vatikánu k události stojí, že kardinál bude odsouzený k "životu v ústraní, modlitbám a pokání, dokud jeho případ neprošetří příslušný církevní soud".

 

 

Britská BBC také připomíná, že tituly "kardinál" a "Vaše eminence" už nesmí McCarrick v žádném případě používat. Televize také uvádí, že jde o první případ odvolání vysokého církevnío hodnostáře od roku 1927.

 

McCarick je obviněný z toho, že na počátku sedmdesátých let obtěžoval teenagera, zatímco pracoval jako kněz v New Yorku. Vyšetřováním se prokázalo, že se obvinění zakládá na pravdě.

 

 

"Na žádné takové obtěžování si nevzpomínám", tvrdí McCarrick. Přitom se k případu sexuálního obtěžování přihlásili i další muži, kteří se připravovali na kněžskou dráhu - podle nich je McCarrick nutil k sexuálnímu styku v jeho plážovém domě v New Jersey. Obtěžování mělo pokračovat i později, když působil jako biskup.

 

 

 

Theodore Edgar McCarrick v minulosti působil jako arcibiskup amerického hlavního města Washington. Měl významné postavení ve vysokých kruzích jako někdo, kdo "umí pracovat s důležitými osobnostmi". Několikrát se například objevil po boku bývalého prezidenta G. W. Bushe.

nor TN.cz