VAROVÁNÍ ČHMÚ

Vysoké nebezpečí povodní platilo na Chrudimsku! Hasiči se nezastavili

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 2. 9. 2020
Téma:

Do středečního poledne platila povodňová pohotovost na Chrudimsku. Náročné zásahy mají za sebou hasiči z Olomouckého kraje.

Povodňová pohotovost platila do středečního poledne na Chrudimsku. "V povodí Novohradky, především v profilu Luže, existuje možnost překročení 2. stupně povodňové aktivity (SPA). Hrozí vzestupy hladin řek, voda v některých řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Možnost průtoků vody přes komunikace, riziko aquaplaningu," uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


ČHMÚ doporučila lidem na Chrudimsku sledovat vývoj situace, uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policistů a hasičů. "Doporučuje se připravit se na možnost vzniku povodně. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a podobně v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů," radila.

 

Aktuální mapa s výstrahou před povodněmi:


Nižší stupeň výstrahy, povodňová bdělost, platila až do středečního poledne v částech Pardubického, Královéhradeckého, Jihomoravského a Olomouckého kraje a na Vysočině. " V některých říčních profilech může dojít k dosažení 1. SPA. Krátkodobě není vyloučeno dosažení 2. SPA," sdělilo ČHMÚ.

 


Vytížení byli hasiči v úterý v noci v Olomouckém kraji. "Na Jesenicku některé hladiny atakují I i II. stupeň povodňové aktivity. Hasičské jednotky v nejvíce kritických místech situaci monitorují. Zajišťujeme také přípravu a distribuci pytlů s pískem a rovněž výstavbu hrází," popsali hasiči na sociálních sítích. Krátce před desátou v noci pak informovali, že se situace již uklidňuje.

 

GALERIE: Deště v Olomouckém kraji

1
/
6
Zdroj: HZS Olomouckého kraje
Počasí na Olomoucku - 6

 

Podívejte se na předpověď počasí:


 

Související témata:
TN.cz