PŘEHLED Kolik berou?

Vysoké odměny pro krajské úředníky, politici většinou nedostali nic navíc!

Úředník
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 9. 2. 2020
Téma:

Zatímco na ministerstvech dostávají mimořádné odměny v řádech statisíců každoročně vysocí úředníci i náměstci ministrů, v krajích je vše jinak. I tady ředitelé a vedoucí jednotlivých odborů mají zpravidla vysoké odměny, politici většinou nedostanou "na přilepšenou" ani korunu.

Všichni čtyři náměstci pražského primátora Zdeňka Hřiba si navzájem rozhodně nemusejí závidět - loni si shodně vydělali 1 360 956 korun hrubého. V kolonce mimořádných odměn měli shodně nulu. Podobné to bylo třeba v Jihočeském, Olomouckém, Plzeňském nebo Středočeském kraji - i tady náměstci nedostali žádné mimořádné odměny.

 

Oproti tomu těm v Pardubickém nebo Ústeckém kraji peníze navíc na účtech přistály, ale v porovnání s krajskými nebo ministerskými úředníky byly sumy kolem sto tisíc hrubého drobné. Je to dáno tím, že krajští náměstci jsou na rozdíl od těch na ministerstvech volení politici, a nedostávají tak plat ani mzdu, ale takzvanou odměnu. A její výše je pevně daná nařízením vlády.

 

Přesto si politici absenci mimořádných bonusů mohou do určité míry kompenzovat působením v různých krajských i celostátních firmách. "Hejtmani k tomu přistupují různě. Z titulu své funkce jsou v různých představenstvech či kontrolních orgánech, často zdarma. A pak jsou představitelé krajů v různých státních organizacích, dobrým příkladem je například VZP, a tam už se s tím pojí nějaká odměna. Je to případ od případu," vysvětlil na dotaz TN.cz politolog Jan Kubáček.

 

 

To vysocí krajští úředníci si "brigádu" hledat nemusejí, kraje jim odměny k platu dávají podobně jako jejich kolegům z ministerstev. Bonusy jsou velmi často v řádu statisíců. Nejštědřejší jsou v tomto ohledu Praha (nejvyšší odměny 490 tisíc a necelých 488 tisíc) a Středočeský kraj (450, 440 a 430 tisíc).

 

"Je to pochopitelné. Odměňování je dané nějakou tabulkovou logikou, ale pokud si kraje chtějí udržet odborníky například na oblast smluv či právních vztahů, tak je musejí namotivovat právě odměnami, aby obstály oproti komerčním subjektům v regionu," říká Kubáček. A konkurence je nejostřejší právě v Praze, kde sídlí i Středočeský kraj.

 

 

Bezkonkurenčně nejnižší odměny vedoucí odborů dostali v Plzeňském kraji, ani jedna z nich se nepřehoupla přes 100 tisíc za celý loňský rok. Konkrétní data v anonymizované podobě poskytly všechny kraje s výjimkou kraje Vysočina. Z Jihlavy dorazila stejně jako loni pouze souhrnná částka za všechny vysoké úředníky dohromady. Dá se tak zjistit pouze průměrná odměna - necelých 200 tisíc.


Pokud vás zajímá, jaké platy a případně odměny měli vysoce postavení představitelé vašeho kraje, nahlédněte do galerie.

 

GALERIE: Odměny v krajích

1
/
14
Odměny v krajích - 2

TN.cz