Rady pro pejskaře

Vysoké teploty ohrožují i domácí mazlíčky! Tato plemena nejvíc

Smutný pes
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Do Česka by měly znovu dorazit tropické teploty. Mohou přinést i řadu zdravotních problémů, jako je úpal nebo úžeh. Věděli jste ale, že to samé se může stát i vašemu domácímu mazlíčkovi? Veterináři radí, jak zvíře před horkem ochránit.

Na úpal a úžeh kromě lidí trpí také zvířata. "Přehřátí organismu může postihnout každé teplokrevné zvíře, nicméně nejčastěji se týká psů, kteří nás doprovázejí v době letních dovolených na našich cestách," uvedla Komora veterinárních lékařů ČR na facebooku.

 

Nejhůře vysoké teploty snáší plemena s krátkým nosem, a to například buldoci, mopsíci, boxeři nebo shih-tzu. Onemocnění se často projevuje nevolnostmi, zvýšenou teplotou, zrychleným tepem nebo zvracením.

 

 

Pokud chcete vašeho mazlíčka před úpalem či úžehem ochránit, měli byste ho během horkých dnů nechat raději doma. "Jestliže jsme se ale rozhodli psa s sebou přece jen na cesty vzít, je v otevřeném prostoru potřeba zajistit především stín a tekutiny," dodali veterináři.

 

 

Když se se zvířetem pohybujete v uzavřeném prostoru, je důležité větrat, ochlazovat a zajistit mu opět tekutiny. Pro stín je ideální například strom, k ochlazení pak třeba voda nebo mokrý ručník. Pokud jedete autem, vhodné je zapnout klimatizaci nebo dělat často zastávky na odpočinek.

reg TN.cz