Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Statistika

Ženy jsou vzdělanější a lépe se domluví, i tak berou míň než muži

Práce - srovnání platů
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto

Mezi českými ženami je stále více vysokoškolaček, Češky také mají lepší znalosti cizích jazyků. Stále ovšem berou méně než muži. Data o českém trhu práce za léta 2010 až 2017 představil ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle ČSÚ mezi vysokoškolsky vzdělanými Čechy do 25 do 34 let převažují ženy. “V roce 2017 podíl vysokoškolsky vzdělaných žen ve věku 25 až 34 let činil 40,3 %, ale ve stejné věkové skupině mužů to bylo pouze 27,4 %,“ upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček.


V absolutních číslech má v této věkové skupině vysokou školu 198 tisícům mužů a 276 tisíc žen. U Čechů ve věku nad 65 let je tomu naopak. S vysokoškolským titulem je 16,6 procenta mužů a 8,1 procenta stejně starých žen.


Ženy se také lépe domluví cizími jazyky. Zatímco pouze češtinou hovoří 22,9 procent mužů, u žen je to 19,9 procenta. Pouze na úrovni velmi pokročilé znalosti cizího jazyka je více mužů než žen.

 

GALERIE: Ženy a muži na trhu práce

1
/
6
Graf - Struktura populace podle vzdělání a věku (2017)


Ženy však berou nižší platy. Rozdíl v roce 2017 byl 4500 korun, což je asi 15 procent. Velké platové rozdíly jsou mezi vysokoškolačkami a vysokoškoláky. V roce 2017 braly takto vzdělané ženy v průměru 40 tisíc korun, zatímco muži asi 55 tisíc korun. Další skupinou s velmi rozdílnými platy jsou pracovníci s výučním listem. V tomto případě ženy berou asi o čtvrtinou méně než muži.

 


"Gender pay gap (propast v odměňování mužů a žen) v sobě obsahuje informaci o diskriminaci, ale neměří ji. Nejsme schopni ji statisticky změřit. Je potřeba si uvědomit, že je tu segregace na trhu práce," podotkl Marek Řezanka z oddělení pracovních sil ČSÚ pro ČTK. Ženy obvykle pracují v oborech s nižšími výdělky. Málo jich je také ve vedoucích pozicích. Do výše výdělku se promítá pracovní pauza kvůli rodičovské a péči o děti.

 


Mezi podnikatelkami je více vysokoškolsky vzdělaných žen než mezi zaměstnankyněmi. To platí i pro muže, rozdíly jsou však podstatně menší. V porovnání s ostatními státy Evropské unie se Češi drží ve znalosti cizích jazyků mírně nad průměrem.


Oproti zbytku Evropské unie se v České republice příliš nevyužívají zkrácené úvazky. Průměr unie je 20,3 procenta zkrácených úvazků, v České republice je to jen 7,3 procenta. Naopak je tomu v Nizozemí, kde zkráceně pracuje více než polovina lidí.

rod tn.cz / ČTK