PODVOD S ERASMEM

Vysokoškoláci si přikrádali z unijního programu na zahraniční stáže

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Aktualizováno 13:01
22.1. 2021 12:16
Téma:

Krajský soud v Brně řeší rozsáhlý podvod v univerzitním prostředí. Studenti z Ghany měli zneužít dotace na zahraniční pobyty. Na ty dostali peníze, ale nikam neletěli. Doktorand brněnské Mendelovy univerzity je obžalován, že vydával padělaná potvrzení o stáži.

Skupina studentů z Ghany se podle obžaloby chtěla obohatit na dotacích za zahraniční stáže. Využili program Erasmus, který zahraniční studijní programy platí ze zdrojů Evropské unie. Peníze si ale nechali a nikam nejeli.

 

Podle žalobce bylo takových případů nejméně 20. Prokázat se ale podařilo jen necelou polovinu. "Řádově se pohybujeme u každého studenta u částky kolem čtyřiceti tisíc korun," přiblížil způsobenou škodu státní zástupce Jaroslav Kubeša.

 

 

Hlavním organizátorem podvodů má být doktorand brněnské Mendelovy univerzity. Studentům podle policie vydával padělaná potvrzení o zahraniční stáži a inkasoval za to sumu od tří do deseti tisíc korun.

 

Na případ upozornila policii sama univerzita. Studenti, kteří se na podvodech podíleli, už většinu peněz za fiktivní stáže vrátili. Policisté teď vyšetřují podobný případ i na další brněnské univerzitě.

 

Podívejte se na reportáž TV NOVA, jak studenti promovali přes autorádio a diplom přebírali v autě: 

 

Související témata:
zv