epidemie neriskujte zdraví!

Vysoký tlak ohrožuje rekordní počet Čechů! RADY, jak ho snížit

Téma:

Vysoký tlak se u lidí šíří jako epidemie. Pojišťovny zaznamenávají prudký nárůst pacientů s tímto onemocněním, jen VZP hlásí přes 200 tisíc nových případů za poslední tři roky. Vysokému tlaku přitom lidé mohou do velké míry předcházet zdravým životním stylem, na prevenci navíc mohou dostat i finanční příspěvky.

Za léčbu vysokého krevního tlaku vydala loni nejsilnější tuzemská zdravotní pojišťovna 2,8 miliardy korun. "Jde ovšem jen o náklady na tuto konkrétní diagnózu, v nichž nejsou započteny výdaje na léčbu nemocí, které hypertenze může dále způsobovat," upozorňuje mluvčí VZP Oldřich Tichý.

 

Neléčený vysoký krevní tlak je dáván do přímé souvislosti například s vývojem aterosklerózy (kornatění tepen), cévních mozkových příhod, ischemické choroby srdeční a dalších. "Cévní mozkové příhody stojí VZP ročně další zhruba 2 miliardy, ke stejné částce se blíží i náklady na péči o pacienty s infarkty atd.," dodává Tichý.

 

 

Rizikové faktory pro vznik vysokého krevního tlaku můžeme rozdělit na ty, které nelze ovlivnit (věk, pohlaví, dědičnost, některá jiná onemocnění), a na ty, které je v našich silách korigovat (obezita, kouření, alkohol, nadměrné solení, stres).

 

"Klientům, kteří se chtějí hypertenze vyvarovat, nabízí VZP příspěvky na prevenci, jako je například snižování hmotnosti, pohyb či odvykání kouření. Získat je může každý, kdo splní stanovené podmínky," upozornil Tichý.

 

 

Babské rady, jak snížit tlak

 

Lidé s hypertenzí často potřebují i několik druhů léků. Stačí ale několik změn ve zdravém životním stylu a jejich potřebu můžete alespoň snížit. Vždy je však potřeba konzultace s lékařem!

 

CIBULE A ČESNEK

 

Při léčbě vysokého tlaku se už ve starém Řecku používal česnek. Není vhodný pro osoby s citlivým žaludkem, při léčbě hypertenze ale dokáže hotové zázraky. A stejně tak cibule. Nejenže snižuje krevní tlak a obsah tuku v krvi, ale rozpouští i sraženiny.

 

Pokračování na další stránce

 

1
2 3 4 5
lud TN.cz