Novinky

Vyšší platy pokladních i dražší elektřina! Tohle vše je od března jinak

Změny od března
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Co všechno se od března mění?
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 1. 3. 2020
Téma:

Kratší čekání v lékárně, přísnější pravidla pro realitky či zdražení elektřiny. I to se od března mění, novinek ale bude mnohem víc. Projděte si náš přehled, který březnové změny shrnuje.

Sociální bydlení

Od března se mění pravidla pro přidělování dotací a úvěrů na sociální a dostupné byty. Nárok se nově neposuzuje podle životního minima, ale podle průměrné mzdy. Sociální byt by mohli získat i ti, kteří mají příjem nižší než 0,6 až 1,2násobek průměrné mzdy podle počtu členů domácnosti.

 

Do sociálních bytů by se tak mohlo dostat více rodin. Z dosavadního systému totiž podle ministerstva pro místní rozvoj postupně vypadávaly zejména jednočlenné a dvoučlenné domácnosti.

 

Přísnější pravidla pro realitky

Realitním makléřem se až dosud mohl stát v podstatě kdokoliv, šlo totiž o volnou živnost. Stačilo se ohlásit na živnostenském úřadě, jiné podmínky uchazeči splnit nemuseli. Nově ale bude tzv. realitní zprostředkování živností vázanou.

 

Makléř tak bude muset doložit, že má potřebné odborné znalosti. Možností, jak to udělat, je více. Najdete je zde. Další podmínkou je bezúhonnost a mění se také způsob uchování kupní ceny. Realitní kanceláře budou navíc muset mít sjednané pojištění odpovědnosti.

 

 

MHD v Praze

Od pondělí 2. března začne pražská hromadná doprava jezdit podle běžných jízdních řádů. U některých spojů se mezi ranní a odpolední špičkou prodlouží interval, další zase budou lépe navazovat na metro nebo jiné tramvajové či autobusové linky. Podrobné informace zjistíte na stránkách Pražské integrované dopravy.

 

Jeden recept na dva léky

Od Nového roku mohli lékaři na jeden elektronický recept předepisovat pouze jeden lék, dosud to byly dva. Kromě lékařů to přineslo komplikace také pacientům, kteří berou více medikamentů, a také lékárníkům. Každý recept totiž museli načíst zvlášť.

 

Od března budou moci praktičtí lékaři znovu na jeden eRecept předepisovat dva léky. Do budoucna by chtělo ministerstvo zdravotnictví zavést možnost, aby doktoři na jeden recept zapisovali všechny léčivé přípravky.

 

Mění se také doplatky za řadu léků na zrak, dýchání a žaludeční potíže. Podrobný přehled najdete zde.

 

 

Jak se mění ceny elektřiny a další změny najdete na další stránce:

1
2 3
TN.cz