demise vlády

Vyšší platy, slevy na děti či EET: Oznámkujte Sobotkovu vládu

Téma:

Vláda Bohuslava Sobotky v závěru dnešního jednání schválila usnesení o své demisi. Jde o teprve třetí vládu v historii České republiky, která vládla celé čtyři roky. Za tu dobu se jim podařilo prosadit řadu příjemných i méně příjemných změn a zákonů. Jak byste výkon vlády ohodnotili?

"Moje vláda téměř všechny důležité věci úspěšně prosadila, v České republice se žije lépe než před čtyřmi lety. Jsme teprve třetí vládou v historii ČR, které se podařilo naplnit celý čtyřletý mandát," zhodnotil uplynulé volební období Sobotka.

Anketa

Jakou známku byste dali vládě Bohuslava Sobotky?

Hlasovalo 1953 lidí.

 

Programové prohlášení, které se vláda na začátku období zavázala dodržovat, obsahovalo desítky bodů. Některé se splnit podařilo, jiné ne. Přečtěte si, které úspěchy jsou podle Bohuslava Sobotky ty vůbec největší.

Zrušení poplatků ve zdravotnictví a snížení DPH na léky

Investice do mateřských a základních škol

Zákaz kouření v restauracích

Navýšení peněz na bezpečnost a obranu

Navyšování platů ve veřejném sektoru a zvýšení minimální mzdy

Snížení deficitu státního rozpočtu

Zvýšení důchodů

Úspěšný boj proti daňovým únikům

Rekordní snížení nezaměstnanosti

Investiční pobídky pro zahraniční firmy, tvorba nových pracovních míst

Rekordní hospodářský růst

 

 

"Výsledkem je stabilní, bezpečný a prosperující stát, který je dobrým místem pro život a podnikání a zároveň dobrým a seriózním partnerem na mezinárodním poli," myslí si Sobotka.

 

Vládě se mimo to podařilo zlepšit výběr daní zavedením elektronické evidence tržeb a kontrolního hlášení pro podnikatele. Ministerstvo životního prostředí řešilo problémy se suchem. Rozběhlo program na zachytávání dešťové vody a představilo krizový plán pro boj se suchem. České diplomacii se podařilo dostat ze zajetí unesené dívky Antonii Chrásteckou a Hanu Humpálovou a také pětici Čechů unesených v Libanonu.

 

 

Velké změny se vládě podařily v oblasti sociálních věcí. Ministerstvo připravilo nový zákoník práce, prosadilo otcovskou dovolenou i daňové slevy na první dítě, vyšší rodičovskou či flexibilnější čerpání mateřské. Ve školství byly zavedeny jednotné přijímací zkoušky, povinná maturita z matematiky nebo povinné předškolní vzdělávání. Prosazena byla mimo jiné i novela o pohřebnictví a zlepšilo se čerpání z evropských fondů.

 

Vládě se příliš nepodařilo vyřešit situaci v krachující OKD, kritiku si vysloužila také za spornou reorganizaci policie. Jedním z cílů vlády bylo připravit zemi na přijetí eura, ani v tomto případě ale daleko nepostoupila.

Související témata:
mom TN.cz