daňový balíček

Vyšší poplatky za vjezd do měst a nižší daně pro velké rodiny

Téma:

Živnostníci si připlatí za to, že rozvezou zboží. A větší rodiny budou mít vyšší daňové úlevy. To jsou změny, které vláda bude schvalovat už ve čtvrtek tento týden. Platit pak začnou od ledna příštího roku.

Nový daňový balíček přinese změny, které se dotknou především rodin s více dětmi. Daňová výhoda pro rodiče dvou dětí se zvýší o 2400 korun ročně, pro rodiče tří dětí dokonce o 3600 Kč. Ministerstvo financí uvažuje i o tom, že na bonusy na děti by mohli mít nárok i živnostníci, kteří při výpočtu daní uplatňují paušály.

 

Navrhovaná sleva na dani:
2016 // 2017

1. dítě – 13 000 Kč // zůstává
2. dítě – 17 004 Kč // 19 404 Kč
3. dítě – 20 604 Kč // 24 204 Kč


Úlevy na daních ale zaplatíme všichni - ze státního rozpočtu. "Zvýšení daňového zvýhodnění na druhé, třetí a další dítě bude mít negativní dopad do státního rozpočtu. V roce 2017 necelou jednu miliardu korun," varovala mluvčí ministerstva financí Gabriela Štěpanyová.

 

 

V rámci tzv. daňového balíčku dále ministerstvo financí navrhuje zvýšit poplatky za vjezd do některých částí měst. Od roku 1991 je sazba neměnná - 20 korun za den. Ministerstvo financí chce dát městům a obcím možnost inkasovat až desetinásobek.

 

V takovém případě by se to ale muselo projevit na cenách, tvrdí živnostníci, a doplatil by na to spotřebitel. "Kdyby to byly dvě stovky na auto - máme čtyři auta, tak asi nějakým způsobem by se to projevilo," odhaduje pekař Jan Mervart.

 

 

"Zvyšovat tímto způsobem náklady a vlastně i cenu pro spotřebitele, je nešťastné, to se otočí proti všem. Ten spotřebitel bude naštvaný, protože cena bude drahá, v horším případě ten servis nedostane," varuje před zdražováním poplatků za vjezd do měst ředitel asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

 

Asociace malých a středních podniků chce o navržených změnách ještě jednat. A to jak se členy vlády, tak i se zástupci měst a obcí. Konečné nastavení výše poplatků bude totiž právě na nich, stejně jako případná možnost osvobození třeba pro zásobování.

Související témata:
tn.cz / gar