Jednání Sněmovny

Vyšší tresty za týrání zvířat neprošly, část poslanců chce bojovat dál

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová
Aktualizováno 18.12. 2019 21:57

Tresty za týrání zvířat se pravděpodobně nezpřísní. Poslanci na středeční schůzi neodhlasovali zvýšení trestní sazby pro tyto případy. Část předkladatelů považuje za úspěch, že se povedlo získat podporu alespoň pro něco, druhá část hodlá za přísnější tresty bojovat dál.

Sněmovna dala zelenou tomu, aby soud zakázat chov zvířat až na deset let. A to jako trest za špatné chování nebo péči o zvíře, které odsouzený vlastní. Pozměňovací návrh, který navyšuje trestní sazbu za týrání zvířat, ale přes zákonodárce neprošel.

 

"Mě osobně tedy mrzí, že tam bylo vloženo tolik práce. A já sama jsem přesvědčovala kolegy," smutní poslankyně za ANO Helena Válková.

 

Nyní hrozí za týrání zvířat až pětiletý trest. Zákonodárci požadovali zvýšení o tři roky. Spokojili by se ale i s navýšením na šest let. "Mysleli jsme, že po jednání ústavněprávního výboru jsme ten kompromis nalezli, ale dnes byly porušeny veškeré politické dohody," zlobí se Dominik Feri z TOP 09.

Tvůrcům novely se nepovedlo prosadit ani nový trestný čin. Chov zvířat v nevhodných podmínkách. Názory předkladatelů se různí. TOP 09 hodlá bojovat za zpřísnění trestů i nadále. Například SPD ale hovoří o úspěchu.

 

Kritici novely zákona varovali hlavně před tím, že by kvůli ní mohli být postihováni i poctiví chovatelé. Odpůrci by ji prý mohli zneužívat i proti zoologickým zahradám nebo cirkusům.

 

Novelu zákona nyní dostanou ke schválení senátoři.

pez TN.cz