světové vynálezy

Výstava Da Vinciho děl: Tohle všechno vynalezl geniální umělec

Téma:

Ve Velkém sále pražské Lucerny probíhá do konce srpna unikátní výstava s názvem Da Vinci Inventions. Kromě známých obrazů Leonarda Da Vinciho, je na výstavě k vidění i pěkná řádka jeho vynálezů.

"Výstava Da Vinci Inventions je historicky nejucelenější putovní výstava o Leonardovi Da Vinci. Ukazuje génia Da Vinciho v celé jeho šíři. Spousta lidí ví, že byl malíř, ale málokdo ví, že byl také vědec, architekt, sochař nebo anatom," popisuje expozici produkční výstavy Romana Novotná.

 

Vidět v Lucerně můžeme přes 80 exponátů rozdělených do několika tematických oddělení. Nechybí předchůdce vrtulníku, automobilu, padáku či tanku.

 

GALERIE: Výstava Da Vinci Inventions

1
/
20
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Výstava Da Vinci Inventions - 2

 

Výstava vznikla pod záštitou Muzea Leonarda da Vinci v Římě a všechny vystavené vynálezy byly sestaveny italskými uměleckými řemeslníky. Část expozice je interaktivní, a tak si mohou některé vynálezy návštěvníci osahat a vyzkoušet, jak fungují.

 

Mezi vystavenými Da Vinciho obrazy můžeme najít například Dámu s hranostajem, Madonu ve skalách nebo zábavně vzdělávací formou promítanou Poslední večeři. To ale není zdaleka všechno! Pro milovníky vodního lyžování například vynalezl Da Vinci alternativu v podobě plováků na chůzi po vodě. Navržené "vodní běžky" se však v praxi nikdy neuchytily.

 

 

Ze soukromí Leonarda Da Vinciho jsou na výstavě k vidění jeho deníky, tzv. kodexy. "Máme tady věrnou repliku jeho kodexů. Návštěvníci si mohou v těch kodexech listovat pomocí interaktivních panelů, kde jsou i překlady a vysvětlivky," popisuje Romana Novotná.

 

Pořadatelé připravili pro návštěvníky v rámci vstupného také doprovodný program v podobě workshopů, kde se lidé mohou mimo jiné přiučit Da Vinciho malířským technikám. Navštívit tuto jedinečnou Da Vinciho expozici můžete denně od 10 do 20 hodin až do 28. srpna.

TN.cz/Jakub Deml