vzpomínka na dětství

Výstava stavebnice Merkur: Přes 500 modelů na jednom místě!

Téma:

Populární stavebnici Merkur zná u nás snad každý. Prohlédnout si více než 500 unikátních modelů, postavených právě z Merkuru, můžete nyní v jednom pražském hračkářství!

Všechny vystavené modely jsou dílem Jiřího Mládka, který je bezesporu největším sběratelem této stavebnice v Česku. Jeho model Ocelového města je dokonce zapsaný v Guinessově knize rekordů. "Tohle je snad nejhezčí výstava v mém životě," svěřil se nám během zahájení nadšený sběratel.

 

Na výstavě, která se koná v posledním patře hračkářství v pražské Havířské ulici, jsou k vidění například velké železniční vagony, Wichterleho čočkostroj, funkční tiskárna nebo žlutý trabant cestovatele a dobrodruha Dana Přibáně. To vše z kovových dílků, které zabavily již mnoho generací.

 

GALERIE: Výstava modelů ze stavebnice Merkur

1
/
41
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Výstava modelů ze stavebnice Merkur - 30

 

Mezi dalšími exponáty jsou například letadla, traktory, mosty, obří ruské kolo, jeřáb anebo hlavolam Ježek v kleci. Aby byla expozice kompletní, nechybí samozřejmě ani elektrické vláčky s logem Merkuru. Návštěvníci si dokonce na místě mohou postavit svůj vlastní model a ten pak vystavit mezi ostatní.

 

Výhodou stavebnice Merkur je její variabilita. "Na té stavebnici si můžete splnit jakýkoliv technický sen," říká Jiří Mládek. Sám má doma ke stavění stavebnice vyhrazenou celou stodolu. V ní vznikají díla, která obvykle putují dále na výstavy po celé republice anebo do Muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují.

 

 

Aktuální výstava mapuje celou historii této oblíbené stavebnice, nejstarší vystavené exponáty se datují až do doby kolem roku 1920. A co mnozí nevědí, děrované kovové dílky se u nás vyrábějí dodnes. Pokud máte stavebnici Merkur rádi, určitě si tuto výstavu nenechte ujít. Čas k její návštěvě máte až do konce dubna letošního roku.

Související témata:
TN.cz/Jakub Deml