Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

sjízdnost silnic

Sníh a námraza komplikují dopravu, klouže to i na dálnicích

Silnice v Libereckém kraji
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto

Meteorologové varovali před novou sněhovou pokrývkou. Následně se lokálně začala tvořit také námraza. Výstraha je v platnosti od sobotních 11 hodin do nedělního rána. Většinu naší republiky odpoledne skutečně zasáhly srážky, situace na silnicích se pak k večeru začala velmi rychle zhoršovat.

Meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu varovali před novou sněhovou pokrývkou a námrazou. Napadnout mělo přes den až 20 centimetrů sněhu, ten byl  mokrý a komplikoval dopravu už přes den. Výstraha před novým sněhem platila pro Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký kraj a je v platnosti od soboty 11:00 do 23:00.

 

GALERIE: Výstraha před sněhem a námrazou

1
/
2
Zdroj: ČHMÚ
Výstraha před mokrým sněhem

 

"Hrozí komplikace při chůzi, v dopravě, energetice, zásobování apod. V případě mokrého sněhu mohou vznikat škody na stromech a lesním porostu. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku,“ upozorňuje na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

 

 

Následně se podle meteorologů mělo tvořit lokálně náledí. "Lokálně se bude vytvářet náledí nebo zmrazky po předchozím dešti nebo tání sněhu,“ varuje ČHMÚ. To hrozí v Jihočeském, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském kraji a na Vysočině. Výstraha před náledím platí od sobotních 22 hodin do nedělních 9 ráno.

 

On-line reportáž

Silnice v Česku pokryl těžký sníh, může se tvořit námraza

22:30

Celodenní sněžení výrazně zhoršilo situaci na našich silnicích. Rozbředlý a těžký sníh komplikoval nejen provoz na komunikacích nižších tříd, problémy byly i na dálnicích. Náš on-line přenos pro tuto chvíli končí, hned ráno se ale přihlásíme s nejnovějšími informacemi.

22:00

Začíná platit výstraha meteorologů před možnou tvorbou námrazy. Výstraha je platná až do zítřejšího rána, lze tedy očekávat komplikace na českých silnicích po celou noc.

21:30

Policisté varují před špatnou situací na dálnici D1, ta je od 90. kilometru do 146 kilometru kluzká kvůli čerstvému sněhu.

Sníh se také podle ŘSD drží na D10 a to již od 1. kilometru.

Nebezpečí námrazy pak aktuálně hrozí na D35 a D48.

Další dálnice jsou podle ŘSD zatím mokré a sjízdné se zvýšenou opatrností. Na D11 ale komplikuje provoz nehoda na 73. kilometru ve směru na Prahu. Nikdo naštěstí nebyl zraněn.

 

"Hrozí nebezpečí úrazů při uklouznutí, problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně,“ píše ČHMÚ.

 

 

Na horách se bude situace pravděpodobně zhoršovat. V Krkonoších a Jeseníkách platí 2. stupeň lavinového nebezpečí, v Beskydech hrozí hodně silný vítr.

 

Silnice vyšších tříd byly kolem čtvrté hodiny podle informačního portálu Ředitelství silnic a dálnic mokré po chemickém ošetření, dálnice a silnice první třídy jsou tak sjízdné se zvýšenou opatrností.

 

Silnice druhé a třetí třídy může místy krýt rozbředlý sníh. Ve vyšších polohách se pak drží ujetá vrstva sněhu, varovali v sobotu kolem desáté silničáři na portálu dopravniinfo.cz.

 

K večeru se začala situace komplikovat, morký a těžký sníh pokryl i některé dálnice, sjízdnost tak byla velmi špatná. Problémy hlásila například dálnice D1 mezi 90. a 146. kilometrem v obou směrech. Námraza hrozí i na dalších významných tazích České republiky

hru TN.cz