Nebezpečné bouřky

Na Česko udeřily silné bouřky, v noci hrozí rozvodnění řek

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 2. 8. 2020
Téma:

Úmorná vedra v Česku během neděle vystřídaly silné bouřky a přívalové lijáky. Druhý nejvyšší stupeň nebezpečí platí od pondělní druhé hodiny ráno v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, kde naprší až 90 mm vody.

Teploty se během neděle pohybovaly mezi 27 a 31 stupni, v 1000 metrech na horách okolo 21 stupňů. Od 12 hodin postupně přišly od jihu deště a bouřky. Udeřily v jižních Čechách a části Plzeňského kraje.

 

"Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek zejména s přívalovými srážkami kolem 45 milimetrů," varovalo ČHMÚ.

 

Výstraha platí od poledne do pondělních tří hodin ráno pro Prahu, kraje Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královehradecký, Pardubický a pro Vysočinu.


Podívejte se na reportáž TV Nova: 

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Silné bouře v Česku - 2. 8. 2020

21:48

Počasí se zlepšuje

Bouřky se podle Meteopressu po deváté v noci vyskytují již pouze ojediněle ve středních Čechách a na západě Moravy. S ojedinělými bouřkami musíme počítat i během noci a zítřejšího dne, kdy se navíc přidá i trvalý déšť.

21:10

Jak to vypadalo s počasím v Česku ve 21:00

Mapy počasí - 2

Mapy počasí - 1

19:52

Počasí v Jihlavě

Dnes bylo teplotní maximum na stanici ČHMÚ Jihlava, Hruškové Dvory rovných 26 stupňů Celsia. Před studenou frontou a odpoledne se vyskytly slabé přeháňky. Informace poskytl pozorovatel počasí Petr Janoušek.

 

Výstraha před silnými bouřkami, na jihu a severovýchodě také před povodněmi (žlutá):

 

Může je doprovodit přívalový déšť, podle meteorologů tak hrozí rozvodnění malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů a dalších přízemních prostor. Silný vítr může lámat větve stromů. Řidiče vyzvali, aby v nepříznivém počasí jezdili opatrně.

 

V noci na pondělí se srážky přesunou na sever Moravy a do Slezska. Meteorologové očekávají vydatný déšť s celkovým úhrnem 60 - 90 mm.  Kvůli tomu v Olomouckém a Moravskoslezském kraji platí od pondělní 2. hodiny ranní druhý nejvyšší stupeň nebezpečí.

 

Výstraha před vydatnými srážkami (oranžová):

 

 

Meteorologové očekávají zvýšený odtok vody z krajiny, průtoky vody přes komunikace, zanesení komunikací unášeným materiálem. S tím je spojená snížená viditelnost a riziko aquaplaningu.

 

Upozorňují také na riziko podmáčení a následných sesuvů, snížení stability stromů v podmáčené půdě. "Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací," dodali meteorologové ve výstraze.

 

Takhle bičovaly bouřky Česko na začátku týdne. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz