POČASÍ

Česko potrápí silný vítr! ČHMÚ varuje i před povodněmi. MAPA KRAJŮ

Povodně a vítr
Zdroj: Profimedia, Getty Images/ ČHMÚ
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková, Jan Houška
3.2. 2021 13:32
Téma:

Oteplení, které Česko v následujících dnech čeká, může přinést řadu útrap. Meteorologové proto vydali výstrahu před povodněmi, která platí až do odvolání. Odborníci navíc varují také před silným větrem.

Hladiny některých řek by se v následujících dnech mohly až nebezpečně zvednout. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal výstrahu. Povodňová pohotovost platí od středečního poledne až do odvolání pro Jihočeský kraj (Jindřichův Hradec, Milevsko, Soběslav, Tábor, Třeboň).

 

"Voda v některých řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Možnost zvýšeného výskytu odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě,“ varují meteorologové.

 

Výstraha:

 

 

Od středečního poledne je až do odvolání v platnosti také povodňová bdělost pro Středočeský, Královéhradecký, Pardubický, Jihočeský, Plzeňský, Jihomoravský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a Vysočinu.

 

"Doporučujeme sledovat vývoj situace a prognózu. Navíc je důležité uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru. Lidé by se neměli koupat, plavat ani jezdit lodí v korytě toku a bezprostředním okolí,“ radí odborníci.

 

Na mnoha místech Česka se od středečního večera očekává také silný vítr. Pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský a Ústecký kraj platí výstraha před větrem od středečních 19:00 do čtvrtečních devíti hodin ráno.

 

 

V Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině očekávají meteorologové nejhorší situaci od středečních devíti hodin večer do čtvrtečních devíti hodin ranních. Výstraha platí od čtvrtečních tří hodin ráno do druhé hodiny odpoledne také pro Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

 

Lidé by si proto měli zajistit okna a dveře. Dále je důležité upevnit volně uložené věci a zabezpečit skleníky. "Je nutné dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení aut. Na horách by se měly omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenovitých partií,“ uzavřeli experti.
 

Jaké bude počasí? Podívejte se na předpověď počasí:

TN.cz