ČHMÚ

VÝSTRAHA: Česko zasáhnou silné bouřky! Meteorologové varují před povodněmi

Vítr a bouřky
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 19:25
11.5. 2021 13:07
Téma:

Po velmi teplém začátku týdne se bude nad naším územím vlnit studená fronta, která s sebou kromě ochlazení také přinese větší množství srážek. Meteorologové kvůli tomu vyhlásili několik výstrah, kromě silného deště a bouřek budou ve středu zejména na jihu republiky hrozit povodně. Na úterý je současně vyhlášena výstraha před silným větrem.

Aktuálně je platná výstraha před silným větrem, která bude odvolána až ve 20:00. Vyhlášena je pro části Královéhradeckého kraje, Pardubického kraje, Kraje Vysočina, celý Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

 

Už ve středu by ale měla přijít výrazná změna, nad Českem se bude vlnit studená fronta, která bude jen velmi pozvolna postupovat k východu. Ta s sebou přinese výrazné ochlazení a větší množství srážek. Meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) počítají s velmi vydatným deštěm s úhrny nad 40 milimetrů za šest hodin nebo nad 60 milimetrů za 24 hodin.

 

ČHMÚ o výstrahách:

 

ČHMÚ proto na středu vyhlásil výstrahu před velmi vydatným deštěm, jedná se o varování s vysokým stupněm nebezpečí. Výstraha bude platiti od 7:00 pro části Jihočeského kraje (Český Krumlov, Kaplice, Trhové Sviny, Třeboň) a odvolána bude ve čtvrtek v poledne. Pro další části Jihočeského kraje pak bude platit výstraha s nízkým stupněm nebezpečí.

 

Výstrahy před vydatným deštěm a povodněmi:

 

Kvůli vydatnému dešti bude od středečního poledne vyhlášena až do odvolání povodňová pohotovost pro části Jihočeského kraje (České Budějovice, Český Krumlov, Kaplice, Prachatice, Strakonice, Trhové Sviny, Vimperk, Vodňany) a Plzeňského kraje (Horažďovice, Sušice). Pro další části Jihočeského kraje pak bude platit povodňová bdělost, což je výstraha s nízkým stupněm nebezpečí.

 

 

Kromě vydatných srážek by se podle ČHMÚ mohly objevovat také silné bouřky. Výstraha bude platná od středečních 13:00 až do 22:00 v částech Ústeckého kraje (Děčín, Rumburk, Varnsdorf), celý Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

 

Výstraha před silnými bouřkami:

 

Předpověď počasí na úterý najdete zde:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz