Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.7. 2018 16:25
ČHMÚ varuje

Tropy v Česku: Na severu bylo až 33 stupňů, jihem prochází bouřky

Horko
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) vydal varování před extrémním počasím na nejbližší dny. Teploty už dnes vystoupaly přes 33 stupňů Celsia. Na jihu Čech i Moravy se pak vytvořily silné bouřky. Pro severní část země platí výstraha před rizikem vzniku požárů.

"Do teplého vzduchu nad naším územím začíná zvolna postupovat od severozápadu mělká brázda nižšího tlaku vzduchu," napsal ČHMÚ. Znamená to, že na našem území můžeme očekávat nejen tropické teploty.

 

Maximální teploty se dnes pohybovaly mezi 28 až 32 °C. V Teplicích naměřili dokonce 33,6 °C a přes 33 bylo i v Poděbradech a České Lípě.

 

Vedra v Česku 5. 7. 2018
Zdroj: ČHMÚ Mapa teplot ve 14 hodin, 5. 7. 2018

 

Kvůli horku a suchu hrozí dál hlavně v Ústeckém kraji rozsáhlé požáry. Výstraha platí do odvolání a hrozbu údajně nesníží ani lokální srážky.

 

 

Silné bouřky zase hrozí na Vysočině, v Jihočeském, Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji, a to v pátek od poledne do 21:00. Přívalové deště mohou ojediněle vést k zatopení níže položených míst, například sklepů. První bouřky se ve čtvrtek odpoledne tvořily na Šumavě a na jihu Moravy.

 

V souvislosti s vysokými teplotami hrozí riziko přehrátí organismu. ČHMÚ proto doporučuje omezit tělesnou zátěž a pokud možno nepohybovat se na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

 

Pozor by si měli dát i všichni řidiči, obzvlášť pak rodiče a majitelé mazlíčků. Děti ani mazlíčci rozhodně nemohou zůstat ve stojících autech na přímém slunci, a to ani s pootevřeným okénkem!

 

 

Doporučuje se také zvýšená konzumace neperlivých, neslazených nápojů bez kofeinu, které je vhodné kombinovat s minerálkami.

 

Rozhodně také nerozdělávejte oheň v lesích ani u luk a pozor si dejte i na cigaretové nedopalky. Přenosné vařiče ani jiné zdroje otevřeného ohně se také nedoporučují používat.

nor TN.cz
Reklama