Extrémní počasí

Silné bouřky se prohnaly Českem! ČHMÚ upravil výstrahu

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč, Martin Klícha
Publikováno 10. 8. 2020
Téma:

Extrémní počasí sužovalo Česko i během pondělí. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před silnými bouřkami a nebezpečně vysokými teplotami. Meteorologové výstrahu v pondělí odpoledne upřesnili. Silné bouřky by se mohly objevit i v úterý.

Zejména v Čechách se v pondělí začaly vyskytovat přeháňky a místy také silné bouřky.

 

"Od 13:46 do 15:57 vyjely hasičské jednotky k 15 zásahům kvůli deštivém a větrnému počasí, a to v okresech Louny, Litoměřice a Most. Ve dvanácti případech to bylo odstranění stromu nebo větví spadlých na vozovku. Hasiči čerpali vodu z několika sklepů v Braňanech a na třídě Budovatelů v Mostě. V okresu Louny a Litoměřice to bylo po šesti zásazích na popadané stromy. V Oboře na Lounsku vítr utrhl plechovou střechu," informovali hasiči Ústeckého kraje.

 

Situace ohledně počasí v Česku jsme sledovali on-line:

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Bouřky v Česku - 10. 8. 2020

20:00

Blesková aktivita v Česku, bouře slábnou

Blesková aktivita nad Českem - 10. 8. 2020. - 19:50

19:10

Situace na českých tocích je klidná, stanice zatím nehlásí povodňovou bdělost.

Situace na českých tocích

18:40

Blesková aktivita nad Českem - 18:30

Blesková aktivita nad Českem - 10. 8. 2020. - 18:30

 

Silná bouřka v Praze:

 

Před silnými bouřkami ČHMÚ varuje v rozšířené výstraze. Ta od pondělí do úterní půlnoci platí pro Prahu, Středočeský kraj, části Plzeňského kraje (Kralovice, Nýřany, Plzeň, Rokycany, Stříbro, Tachov), Karlovarský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, části Kraje Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou), části Jihomoravského kraje (Blansko, Boskovice, Kuřim, Rosice, Tišnov, Veselí nad Moravou), části Olomouckého kraje (Jeseník, Mohelnice, Šumperk, Zábřeh), Zlínský kraj a části Moravskoslezského kraje (Bruntál, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov, Třinec). Až do úterních 18:00 je platná pro Ústecký kraj.

 

Výstraha před bouřkami (10. 8.) platí pro tyto okresy:

 

V úterý by pak měly bouřky udeřit znovu. Výstraha bude opět platná od poledne do půlnoci pro části Středočeského kraje (Beroun, Dobříš, Hořovice, Příbram, Rakovník, Sedlčany), Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočinu, Jihomoravský kraj a Zlínský kraj.

 

Výstraha před bouřkami (11. 8.):

 

Zasáhly vaše okolí silné bouřky? Své záběry a fotografie můžete posílat na email zpravy@nova.cz.

 

"Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky," uvedli meteorologové.

 

Bouřky v Česku - 10. 8. 2020 - 14:45:

 

 

Česko budou bičovat rovněž extrémní vedra. Výstraha ČHMÚ před nimi platí pro Prahu, Středočeský kraj (Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Černošice, Český Brod, Hořovice, Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Rakovník, Říčany, Slaný), Plzeňský kraj, Ústecký kraj (Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec), Liberecký kraj (Česká Lípa), Jihomoravský kraj (Blansko, Brno, Břeclav, Bučovice, Hodonín, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Kyjov, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Tišnov, Veselí nad Moravou, Vyškov, Znojmo, Židlochovice) a Zlínský kraj.

 

Extrémní vedra podle ČHMÚ zasáhnou tyto okresy:

 

Meteorologové varují především před nebezpečím přehřátí a dehydratace. Lidé by měli omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. "Nenechávejte děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech," zdůraznili.

 

"Právě vysoké teploty jsou zátěžové pro náš organismus – nejvíce pro chronicky nemocné, těhotné ženy, jedince se zhoršenou termoregulací organismu – starší skupinu obyvatel a malé děti, dále pro astmatiky a kardiaky. Dlouhotrvající tropické teploty ale zvyšují únavu nás všech, snižují pracovní výkonnost a zhoršují koncentraci," řekla TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

 

 

Bouřky budou podle Honsové budou psychicky labilní jedince a při rychlých změnách pobytu venku a v klimatizovaných místech hrozí nachlazení. "Na přímém slunečním záření přes poledne bez pokrývky hlavy zahrozí úžeh, bez slunečních brýlí zánět spojivek a bez opalovacího krému se spálíte už po 20 minutách – nad střední Evropou je extrémně podprůměrný stav ozonu," uzavřela.

 

Podívejte se na předpověď počasí na pondělí 10. srpna:

TN.cz