Varování meteorologů

Přes Česko se přehnaly bouřky! Doprovázel je i silný vítr

Bouřky
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
Ilustrační foto
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 19.8. 2019 06:14
Téma:

Po teplé a slunečné neděli do Česka opět dorazily velmi silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu, která byla v platnosti od nedělní 22. hodiny až do pondělní půlnoci. Upozornění platilo zejména pro západní část České republiky.

"Intenzivní bouřky zasáhnou západ a místy i severozápad Čech a částečně se rozšíří i na západ středních Čech," varoval Český hydrometeorologický ústav. 

 

Výstraha platila pro Středočeský, Plzeňský, Karlovarský a Ústecký kraj od nedělní desáté hodiny večer až do pondělní půlnoci.

 

Bouřky doprovázel také silný vítr o rychlosti až 30 metrů za sekundu. "Očekává se výskyt velmi silného větru s nárazy od 20 do 30 m/s," uvedli meteorologové. 

 

 

Udeřily bouřky v místě vašeho bydliště? Pošlete nám fotky nebo videa na email zpravy@nova.cz nebo na náš facebook. Nezapomeňte uvést, kde jste záběry pořídili. Děkujeme!

 

 

Silný vítr může lámat větve a vyvracet stromy. Opatrní by měli být zejména lidé, kteří se budou při bouřce pohybovat venku. Hasiči proto připomínají, jak se v takové situaci chovat. "Najděte si rychle vhodný úkryt uvnitř bezpečné budovy nebo v automobilu na bezpečném místě. Opusťte volné plochy, sejděte z vrcholků hor a neschovávejte se pod osamocenými stromy,“ upozorňují.

 

Lidé by se podle nich také neměli zdržovat na vodních plochách ani podmáčené půdě. Z ruky by měli upustit mobil a veškeré kovové předměty. "Nelehejte si na zem. Pokud nenajdete vhodný úkryt, přečkejte v bouři v podřepu s rukama a nohama u sebe," dodali.

TN.cz