Extrémní počasí

ČHMÚ rozšířil výstrahu! Kromě silných bouřek varuje i před horkem

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 11. 8. 2020
Téma:

Ani v úterý nebude počasí v Česku bez výkyvů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před silnými bouřkami je stále v platnosti. Meteorologové ji před polednem dokonce rozšířili o několik okresů, trvá až do půlnoci. Obyvatelé Ústeckého kraje mají být během středy na pozoru také před vysokými teplotami.

Teploty v úterý dosahují až 30 stupňů Celsia. Na většině území Česka bude oblačno, opět mají udeřit bouřky.


"Na jihozápadě se v bouřkách ojediněle vyskytnou přívalové srážky s úhrny kolem 40 mm a kroupy," upozornili meteorologové.

 

V platnosti zůstává výstraha ČHMÚ před silnými bouřkami. Meteorologové ji v úterý před polednem rozšířili o několik regionů. Platí pro Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj (Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Nový Bor, Turnov), Královéhradecký kraj (Hořice, Hradec Králové, Jičín, Kostelec nad Orlicí, Nový Bydžov), Pardubický kraj (Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Chrudim, Litomyšl, Moravská Třebová, Pardubice, Polička, Přelouč, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto), kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj (Konice, Prostějov) a Zlínský kraj. Skončit má o půlnoci.

 

V těchto okresech hrozí silné bouřky:

 

Kvůli bouřím už hlásí výjezdy hasiči z Ústeckého kraje. "Od 12:00 do 15:30 vyjely hasiči v bouřce na osm míst v kraji (Lounsko, Litoměřicko a Ústecko), kde na komunikace spadly stromy nebo větve," informovali na twitteru.

 

 

"Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty," varuje ČHMÚ.

 

Bouře už se žene na Jihlavu, řekl TN.cz pozorovatel počasí Petr Janoušek:

 

Od středečního rána do deseti hodin večer bude platit rovněž výstraha před vysokými teplotami, a to v Ústeckém kraji  (Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec).

 

 

"Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech," nabádají meteorologové.

 

V noci na středu už by bouřky hrozit neměly. Počasí v Česku podle předpovědi ovlivňuje okraj tlakové výše nad severní Evropou.

Související témata:
TN.cz