Varování meteorologů

Výstraha ČHMÚ: Silnice i chodníky má pokrýt nebezpečná ledovka!

Kromě silného větru trápí Česko také ledovka na silnicích
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 10:43
22.11. 2020 10:42
Téma:

V nočních hodinách už se teploty v Česku dostávají pod nulu. Mrznout a pršet bude i v noci na pondělí, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto varuje před ledovkou. Na pozoru se mají mít nejenom řidiči, ale i chodci. Starší lidé mají podle meteorologů raději zůstat doma.

Začátek týdne bude deštivý. Chodníky a silnice v některých částech Česka může v pondělí ráno pokrýt nebezpečná ledovka. Meteorologové z ČHMÚ vydali výstrahu, která platí už od dvou hodin v noci.

 

Varování zatím platí pro Pardubický kraj (Králíky), Olomoucký kraj (Mohelnice, Šumperk, Uničov, Zábřeh) a Moravskoslezský kraj (Rýmařov). Není ale vyloučeno, že se v příštích hodinách ještě rozšíří. Skončit by měla v deset hodin ráno.

 

Meteorologové nabádají ke zvýšené opatrnosti, hrozí úrazy při uklouznutí nebo problémy v dopravě kvůli častějším nehodám.

 

Výstraha ČHMÚ zatím platí pro tyto okresy:

 

"Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Počítat by měli s prodloužením doby jízdy," uvedl ČHMÚ.

 

 

Pršet především na severu Česka začne už v neděli večer. V nadmořské výšce nad 1000 metrů se mohou vyskytnout i srážky smíšené nebo sněhové. Teploty v noci klesnou k -3 až -5 stupňům Celsia.

 

V pondělí meteorologové očekávají zataženou až oblačnou oblohu. Od západu místy, zejména v severní polovině území občasný déšť nebo přeháňky, postupně většinou nad 900 metrů srážky sněhové. Přes den se teploty budou pohybovat mezi 4 až 8 stupni, v noci se propadnou až k -2 stupňům.

TN.cz