Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

varování meteorologů

Výstraha ČHMÚ: V Česku bude pořádně foukat, pozor na ledovku

Lidé by se měli připravit na tvorbu ledovky i v sobotu ráno, varují meteorologové. Druhou část republiky podle Českého hydrometeorologického ústavu naopak potrápí silný vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 90 kilometrů v hodině.

Na mnoha místech republiky v noci na pátek pršelo, teploty pak k ránu klesly k nule nebo pod ní, na silnicích se tak místy tvořila ledovka, která výrazně komplikovala zejména život na silnicích.

 

Podobná situace nastane podle meteorologů také v sobotu ráno. "Od západu postoupí nad naše území frontální systém, který přinese v sobotu (9. 2.) ráno místy srážky ve formě deště nebo deště se sněhem, na hory sněžení a během dne i čerstvý vítr," informuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 

Teploty by zejména na západě a jihozápadě Čech měly klesat pod bod mrazu, očekává se, že se tak opět bude tvořit ledovka. ČHMÚ proto vydal výstrahu. Ta je platná pro Plzeňský a Karlovarský kraj od sobotních pěti hodin ráno až do devíti hodin dopoledne.

 

 

V sobotu bude podle meteorologů také silně foukat. "Očekává se silný jižní až jihozápadní vítr s nárazy nad 65 km/h," informuje ČHMÚ. Výstraha před silným větrem je platná od sobotních pěti hodin ráno pro části Libereckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Foukat by mělo přestat až kolem 16:00, kdy platnost výstrahy končí. Na horách by mohly nárazy dosahovat rychlosti až 90 kilometrů v hodině.

Podívejte se na aktuální předpověď počasí:

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak bezpečně chodit na ledovce a předejít tak pádu
Zranili jste se na ledovce? NÁVOD, jak získat od pojišťovny odškodné

klma TN.cz